avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna dimineața! Fiul de 18 ani are autism grav iar ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna dimineața! Fiul de 18 ani are autism grav iar mama lui ...

Buna dimineața! Fiul de 18 ani are autism grav iar mama lui este angajată permanenta a acestuia. A fost retras de la studii acum 2 ani. Nu sunt legitim cu soția dar urmează separarea noastră. Întrebarea mea este daca voi fi obligat la plata pensiei alimentare in acest caz! Va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!
Cel mai recent răspuns: gabitag , utilizator 21:54, 16 Mai 2023
Nu sunteti legitim cu sotia...dar e copilul dvs? E si al dumneavoastră sau doar al mamei si deci doar ea datoare cu intretinerea copilului?
Conteaza ce venituri are copilul, daca veniturile sunt indestulatoare, legal nu puteti fi obligat la.plata, doar moral.
Ultima modificare: Marți, 16 Mai 2023
gi-jane2, moderator
Este și fiul meu. Îmi cer scuze că am omis asta sa specific
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E, vedeti? E si al dvs. Si daca sunteti tatal lui va veti ingriji sa ii fie bine.
Puteti conveni cu mama cum il puteti qjuta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va mulțumesc frumos pentru răspuns! O seara minunata!

gi-jane2 a scris:

E, vedeti? E si al dvs. Si daca sunteti tatal lui va veti ingriji sa ii fie bine.
Puteti conveni cu mama cum il puteti qjuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atacare contract de intretinere boscom boscom fiul tatalui poate ataca contractul de intretinere facut pe numele unor nepoti din partea sotiei?(sotia a decedat acum 3 ani)se poate cere reductiunea ... (vezi toată discuția)
Fiul are obligatia sa o intretina pe mama lui ? Pilu Pilu Buna ziua, as avea rugamintea daca poate cineva sa ma lamureasca cu urmatoarea problema: E vorba de o femeie de 8o ani, nevazatoare (grad de invaliditate I - ... (vezi toată discuția)