Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna dimineața! Fiul de 18 ani are autism grav iar ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna dimineața! Fiul de 18 ani are autism grav iar mama lui ...

Buna dimineața! Fiul de 18 ani are autism grav iar mama lui este angajată permanenta a acestuia. A fost retras de la studii acum 2 ani. Nu sunt legitim cu soția dar urmează separarea noastră. Întrebarea mea este daca voi fi obligat la plata pensiei alimentare in acest caz! Va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!
Nu sunteti legitim cu sotia...dar e copilul dvs? E si al dumneavoastră sau doar al mamei si deci doar ea datoare cu intretinerea copilului?
Conteaza ce venituri are copilul, daca veniturile sunt indestulatoare, legal nu puteti fi obligat la.plata, doar moral.
gi-jane2, moderator
Este și fiul meu. Îmi cer scuze că am omis asta sa specific
E, vedeti? E si al dvs. Si daca sunteti tatal lui va veti ingriji sa ii fie bine.
Puteti conveni cu mama cum il puteti qjuta.
Va mulțumesc frumos pentru răspuns! O seara minunata!

gi-jane2 a scris:

E, vedeti? E si al dvs. Si daca sunteti tatal lui va veti ingriji sa ii fie bine.
Puteti conveni cu mama cum il puteti qjuta.