Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Modulul pedagogic ptr. cursuri online ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Modulul pedagogic ptr. cursuri online ...

Este necesar modulul pedagogic pentru a tine cursuri online? Ma refer la cursurile de pe plaformele independente existente pe internet, nu la cele organizate de institutiile de invatamant. Multumesc.
Marius DW, utilizator
Bună ziua,

Conform art. 2 din Ordinul Ministerului Educației nr. 4139/2022: Furnizorii de formare psihopedagogică în vederea certificării competențelor didactice obligatorii pentru profesia didactică sunt:
a) liceele pedagogice, pentru funcțiile didactice din învățământul antepreșcolar, preșcolar și primar de educator-puericultor, educatoare/educator, învățător/învățătoare și unitățile de învățământ terțiar nonuniversitar, pentru formarea maiștrilor-instructori și a antrenorilor;
b) instituțiile de învățământ superior acreditate, prin departamente de specialitate cu profil psihopedagogic înființate în condițiile legii, pentru funcțiile didactice din învățământul antepreșcolar, preșcolar, primar, gimnazial, liceal și postliceal.

Astfel, nu este necesară formarea psihopedagociă pentru cursurile desfășurate în afara cadrului (extra muros) „învățământului preșcolar, școlar, liceal etc.” În același timp, persoana care predă astfel de cursuri nu va fi considerată ca având o funcție didactică.

Prin urmare, dacă platforma independentă nu oferă cursuri în cadrul „învățământului școlar, liceal etc.” și/sau nu este organizată de către o instituție de învățământ, atunci nu este necesară formarea psihopedagică.

Cu toate acestea, este posibil ca anumite platforme independente să solicite formarea psihopedagogică a lectorului, pentru motive de reputație, asigurarea calității, pregătirea lectorului etc.
Multumesc pentru raspuns!

Gabriel Ciurea a scris:

Bună ziua,

Conform art. 2 din Ordinul....

Cu toate acestea, este posibil ca anumite platforme independente să solicite formarea psihopedagogică a lectorului, pentru motive de reputație, asigurarea calității, pregătirea lectorului etc.