Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna. Soacra mea a avut un frate care nu are copii. Ei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna. Soacra mea a avut un frate care nu are copii. Ei sunt morți, ...

Buna. Soacra mea a avut un frate care nu are copii. Ei sunt morți, Fiul soacrei mele a moștenit casa mamei lui fiind unicul copil. Ei au o plantație de pruni care sunt bătrâni. La impozit unchiul soțului meu( fratele mamei lui) e trecut . Acu soțul meu vrea să taie prunii fiind bătrâni. Ce trebuie să facă pt a nu avea probleme legale? Mulțumesc.
faceti succesiunea. certificatul de mostenitor trebuie prezentat autoritatilor in vederea modificarii rolului fiscal. proprietarul livezii poate sa faca lucrari de intretinere, inoirea plantatiei, taierea celor vechi.
E făcută succesiunea, e și vândută casa de catre soț, mana lui buna avut alți copii, nici unchiul soțului ( fratele mamei) nu a avut copii..in acest caz ce urmează?

MYRA CIMPEAN a scris:

faceti succesiunea. certificatul de mostenitor trebuie prezentat autoritatilor in vederea modificarii rolului fiscal. proprietarul livezii poate sa faca lucrari de intretinere, inoirea plantatiei, taierea celor vechi.

A dezbătut și succesiunea după mama și succesiunea după unchi?
Aveți 2 certificate de moștenitor?
Terenul pe care sunt prunii este menționat în masa succesorala?
Dacă da, succes la tăiat!
Da a făcut succesiunea pe casă, a și vanduto, prunii nu au fost trecuți, exista inca in prezent titlu de proprietate pe ei pe unchi.

raluk0207 a scris:

A dezbătut și succesiunea după mama și succesiunea după unchi?
Aveți 2 certificate de moștenitor?
Terenul pe care sunt prunii este menționat în masa succesorala?
Dacă da, succes la tăiat!

Ați spus că soțul dvs e unicul fiu al mamei. Apoi spuneți ca mama (soacra dvs) a mai avut și alți copii