avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna. Soacra mea a avut un frate care nu are copii. Ei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna. Soacra mea a avut un frate care nu are copii. Ei sunt morți, ...

Buna. Soacra mea a avut un frate care nu are copii. Ei sunt morți, Fiul soacrei mele a moștenit casa mamei lui fiind unicul copil. Ei au o plantație de pruni care sunt bătrâni. La impozit unchiul soțului meu( fratele mamei lui) e trecut . Acu soțul meu vrea să taie prunii fiind bătrâni. Ce trebuie să facă pt a nu avea probleme legale? Mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
faceti succesiunea. certificatul de mostenitor trebuie prezentat autoritatilor in vederea modificarii rolului fiscal. proprietarul livezii poate sa faca lucrari de intretinere, inoirea plantatiei, taierea celor vechi.
E făcută succesiunea, e și vândută casa de catre soț, mana lui buna avut alți copii, nici unchiul soțului ( fratele mamei) nu a avut copii..in acest caz ce urmează?

MYRA CIMPEAN a scris:

faceti succesiunea. certificatul de mostenitor trebuie prezentat autoritatilor in vederea modificarii rolului fiscal. proprietarul livezii poate sa faca lucrari de intretinere, inoirea plantatiei, taierea celor vechi.

A dezbătut și succesiunea după mama și succesiunea după unchi?
Aveți 2 certificate de moștenitor?
Terenul pe care sunt prunii este menționat în masa succesorala?
Dacă da, succes la tăiat!
Da a făcut succesiunea pe casă, a și vanduto, prunii nu au fost trecuți, exista inca in prezent titlu de proprietate pe ei pe unchi.


raluk0207 a scris:

A dezbătut și succesiunea după mama și succesiunea după unchi?
Aveți 2 certificate de moștenitor?
Terenul pe care sunt prunii este menționat în masa succesorala?
Dacă da, succes la tăiat!

Ați spus că soțul dvs e unicul fiu al mamei. Apoi spuneți ca mama (soacra dvs) a mai avut și alți copii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi mostenire geta2005 geta2005 Soțul meu ,fiu unic a decedat înaintea mamei lui eu nora am dreptul la mostenire , casa si terenul soacrei mele ? Mentionez ca nu am avut copii cu soțul meu. (vezi toată discuția)
Acte casa stefanescu alina stefanescu alina buna ziua mama soacrei mele detine o casa la tara, care a apartinut ei si sotului . au avut doi copii, un baiat si pe soacra mea. tatal soacrei si fratele au ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am si eu o întrebare :unchiul soțului meu a decedat ... Marcu  Paraschiva Marcu Paraschiva Buna ziua! Am si eu o întrebare :Unchiul soțului meu a decedat acum de curând .In urma cu 1 an sa dat în întreținere une familii a avut în ... (vezi toată discuția)