Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In cadrul institutiei publice, salariata X, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In cadrul institutiei publice, salariata X, personal ...

Buna ziua,
In cadrul institutiei publice, salariata X, personal contractual grad II, se afla in CIC pana in 09.2023.
Postul ei, este ocupat prin concurs, de salariata Y, CIM pe perioada determinata, 09.2023, respectiv pana la revenirea salariatei X.
Salariata X, anunta ca doreste reluarea activitatii.

Avand inca un post vacant neocupat / perioada determinata, grad debutant, titulara acestuia fiind tot in CIC pana in 08.2024,
ar fi un temei legal si in ce conditii se poate prelungi CIM / muta salariata Y pe postul vacant neocupat, pana la revenirea titularei respectiv 08.2024, la reluarea activitatii salariateiX .

Multumesc
Nu cred ca se poate schimba locul de munca , decat tot prin concurs .
Dar acum cu Ordonanta 34/12.05.2023, se suspendă ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante sau temporar vacante.
inca sper sa gasesc o baza legala...
Nu aveti baza legala... decat daca este post unic.