Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.As dori lamuriri pentru solutionarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.As dori lamuriri pentru solutionarea urmatoarei situatii.Fiul ...

Buna ziua.As dori lamuriri pentru solutionarea urmatoarei situatii.Fiul meu traieste (deocamdata)in concubinaj cu o femeie.Actualmente au un copil nou nascut.Fiul meu are in proprietate 2(doua)apartamente si este pe cale sa mai achizitioneze unul de la mama sa.Fiindca inca nu a facut actul de vanzare-cumparare cu mama sa,este posibil sa devina proprietar copilul nou nascut?Care este posibilitatea legala de a face aceasta tranzactie?
Nou nascutul poate fi titularul unui drept de proprietate, insa procurator de fonduri va fi parintele si va fi reprezentat tot de parinti. Bunurile si drepturile copilului vor fi exercitate impreuna de catre ambii parinti