Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contracte de munca- Buna ziua! Lucrez in prezent in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contracte de munca- Buna ziua! Lucrez in prezent in baza unui contract de 8h. Urmează ...

Buna ziua! Lucrez in prezent in baza unui contract de 8h. Urmează sa ma angajez in plus pe un program de 4h la un alt angajator (programul de munca nu se suprapune). Angajatorul jobului part time mi-a cerut o adeverința de la locul actual de munca, care sa dovedească ca lucrez cele 8 h si ca ei nu trebuie sa mai plătească taxele, iar angajatorul actual a început sa-mi ceara detalii despre noul job. Sunt obligat sa ii spun angajatorului actual ca ma voi angaja in plus 4h si sa ofer detalii despre celălalt angajator? Angajatorul poate accesa vreo baza de date in care poate vedea dacă mai am alt job pe lângă cel de baza (chiar dacă e part time) sau poate fi notificat in acest sens? Cum ar trebui sa procedez? Va multumesc.
Buna ziua, conform art. 35 alin(1) din Codul Muncii "Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti, in baza unor contracte individuale de munca, fara suprapunerea programului de munca. NICIUN ANGAJATOR NU POATE APLICA UN TRATAMENT NEFAVORABIL SALARIATULUI CARE ISI EXERCITA ACEST DREPT." Nu sunteti obligata sa ii explicati anagajatorului unde aveti program de 8 ore de contractul part time. Aveti grija doar sa nu se suprapuna programul la cele doua societati.Nu exista baza comuna in care un angajator sa va poata verifica toate contractele de munca active ale unui salariat cu alte societati.
In cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.
Va multumesc pentru răspuns!