Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este infractiune sau nu este ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este infractiune sau nu este ?

Sunt medic rezident si fara ca sa cer ceva un pacient mi-a dat ca multumire si recunostinta o cutie de bomboane si un pachet de cafea. Pacientul a intentionat asa mult ca sa accept cadoul acesta. Dupa imi dadusem seama ca nu este bine ce am facut ca am acceptat cadoul. Nu a sa mai fac asa ceva niciodata si asi face orice ca sa fie bine. Ce pot sa patesc in cazul acesta ? Era si camera de supraveghere video in locul unde am acceptat cadoul. Adica camera era pe hol insa se vede ca pacientul vine cu sacosa in sala de consultatie si dupa cand iese de la consultatie este fara sacosa si sunt eu cu sacosa lui. Oricum imi pare foarte rau ce am facut.
AlexDoni, utilizator
Stați liniștit, cadoul"este absolut simbolic și nu.poate fi interpretat ca o mita.Tragic este cand.un doctor condiționează actul medical de primirea unor sume de bani ..
Ar fi minunat ca toată noua generație de medici să aibă asemenea probleme de conștiință.