Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Taxă Reziliere Contract Servicii Fixe
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Taxă Reziliere Contract Servicii Fixe

Bună ziua,
Doresc rezilierea unui contract de servicii fixe(fiind sub perioadă contractuală), am trimis o cerere pe e-mail furnizorului de servicii fixe, urmând ca după 2 zile să fiu contactat de către un operator. Acesta mi-a cerut o taxă de reziliere de 200 lei, motivând faptul că scrie și în contract acest lucru. Ce-i drept, în contract se regăsește următorul paragraf:
Art.3 In cazul incetarii (reziliere, denuntare unilaterala, anulare, etc., inclusiv pentru neplata la termen a contravalorii oricarui serviciu contractat) sau suspendarii furnizarii oricarui serviciu inainte de expirarea Duratei Extinse, Beneficiarul se obliga sa achite X potrivit dispozitiilor legale aplicabile, o suma cu titlu de justa despagubire formata din contravalorea taxelor operationale de activare, instalare si reconfigurare a serviciilor, contravaloarea reducerilor acordate la
echipamentele utilizate pentru furnizarea serviciilor si contravaloarea serviciului de stocare.
Prin exceptie, in situatia in care Beneficiarul a achizitionat Serviciul prin incheierea contractului la distanta, Beneficiarul poate denunta unilateral Serviciul intr-un
termen de 14 zile de la incheierea Contractului fara plata vreunor penalitati sau despagubiri.

Am tot auzit că se mai practică aceste taxe abuzive printre furnizorii de servicii fixe, astfel vă întreb pe dvs. dacă au dreptul să-mi ceară respectiva taxă sau doar este o taxă abuzivă. Vă mulțumesc!
_gds_, utilizator
Contractul e legea părților.
adriandimitriu, utilizator