avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... O persoana din familia mea are venituri din chirii.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

O persoana din familia mea are venituri din chirii.

Buna ziua!
O persoana din familia mea are venituri din chirii.Si ar dori sa scoata din spv Certificat de atestare fiscala pentru fondurile fotovoltaice...
Dar i-au dat mesaj de 2 ori ca nu am scris in declaratiile rectificative data incetarii contractelor 2019-2020,2020-2021,2021-2022.
Problema este ca contractele nu inceteaza in acelasi an si nu se poate sa completez data incetare ,fiecare incepe in jur de 01.06 si se termina in data de 30.05 anul urmator,si imi scrie ca contractul trebuie sa inceteze in acelasi an ca sa pot completa data incetare.
Plus ca imi cer sa completez in DU rectificativa 2018-2019 rectificativa cap 2 pentru lipsa contract 1/01.06.2015...eu stiu ca nu avem contract de inchiriere in 2015,ci din 2018.
Va rog sa imi dati un sfat daca puteti.Ea are o persoana cu handicap acasa si nu prea se poate deplasa la anaf.
Va multumesc si va doresc o zi frumoasa.
Ultima modificare: Marți, 30 Mai 2023
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Reziliere contract de inchiriere Camy09 Camy09 Am un contract de inchiriere la un apartament pe care il detin in calitate de propietar. Chiriasul a plecat inainte de termenul prevazut in contract, respectiv ... (vezi toată discuția)
Completare declaratie unica cu venit din inchirieri bogdan.balasa bogdan.balasa Buna ziua! Am o problema si nu stiu cum as putea sa o rezolv..in luna mai anul acesta am completat declaratia unica pentru declarare venituri din chirii si am ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica 2023 inchiriere: venit net 2022 versus estimat 2022 delia mitroaica delia mitroaica Am un contract de inchiriere de la 1.03.2022 la 31.12.2023. Anul trecut am depus o declaratie unica cu venitul estimat din inchiriere. Anul acesta am depus ... (vezi toată discuția)