avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Completare declaratie unica cu venit din inchirieri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Completare declaratie unica cu venit din inchirieri

Buna ziua! Am o problema si nu stiu cum as putea sa o rezolv..in luna mai anul acesta am completat declaratia unica pentru declarare venituri din chirii si am declarat cat am realizat in anul 2022 iar pentru estimatul aferent lui 2023 nu am mai completat. In interfata ghiseul.ro cat si in spatiu privat virtual la anaf imi apar doua sume scadente de plata la 25.05.2023: atat impozitul estimat pt 2022 (ca urmare a declaratiei din mai anul trecut) cat si impozitul realizat ca urmare a declaratiei de anul acesta. Ambele sume au scadenta 25.05.2023. Nu era normal ca noua suma realizata sa inlocuiasca vechea suma? Ce este de facut? Multumesc
Ultima modificare: Marți, 30 Mai 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: bogdan.balasa , utilizator 14:16, 6 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Informatiile de pe ghiseul.ro nu sunt actualizate .
De altfel nici pe SPV la ANAF nu sunt actualizate.
Ultima actualizare o au la feb 2023.
Sunt in epoca de piatra cei cu sistemul informatic ANAF .
Ar fi fost bine sa bifez pe declaratie la veniturile din 2022 casuta cu "declaratie rectificativa privind veniturile de la capitolul 1" tinand cont ca ceea ce am estimat initial pentru 2022 ( in mai anul trecut) nu s-a potrivit cu ceea ce s-a realizat? Multumesc. Intreb acest lucru pentru ca as vrea sa depun o rectificativa in ideea in care se ia in calcul suma exacta.
Ideea este ca ultima actualizare apare cu termen 01.06. Teoretic au actualizat pe ghiseul.ro cat si pe SPV dar apar ca obligatie de plata ambele sume (atat estimatul pt 2022 (declarat in mai 2022) cat si ce s-a realizat efectiv ( declarat in mai 2023). Trebuie pur si simplu sa mai astept sau ar fi bine sa depun o declaratie rectificativa?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie unica 2023 inchiriere: venit net 2022 versus estimat 2022 delia mitroaica delia mitroaica Am un contract de inchiriere de la 1.03.2022 la 31.12.2023. Anul trecut am depus o declaratie unica cu venitul estimat din inchiriere. Anul acesta am depus ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica pfi Alina Constantin Alina Constantin Buna ziua, Am SPV-UL activat si dupa nenumarate incercari nereusite de depunere a Declaratiilor Unice ( Rectificativa pentru 2018 si Veniturile Estimate ... (vezi toată discuția)
Plata cass datorat de la depozite bancare am ajuns la concluzia ... laura1016 laura1016 Plata CASS datorat de la depozite bancare Am ajuns la concluzia ca trebuie sa platesc taxa de CASS , minima . Cum se poate face concret ? Unde se plateste ? ... (vezi toată discuția)