avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna.

Vin cu o problema legată de succesiune si de partea care mi se cuvine.
Părinții mei sunt divorțații de cand sunt mic, eu rămânând de partea mamei mele. Tatal meu, nu s-a ocupat absolut deloc de mine, de multe ori am ajuns in tribunal sa il forțam sa plătească pensia alimentara. Tatal meu statea cu părinții lui care au decedat. Anul trecut a decedat si tatal meu, am aflat ca succesiunea nu a fost făcută de pe bunicii mei si cand am incercat sa colaborez cu sora tatalui sa începem succesiunea, ea a refuzat acest lucru. Menționez faptul ca eu nu am locuit deloc in acel apartament. Intrebarea mea este, cum as putea sa imi obțin partea daca sora răposatului meu tata, nu vrea sa colaboreze?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deschideți o acțiune în instanță pentru dezbaterea succesiunii și partaj.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie deschis proces.
Mergeti la avocat ca sa aflați costurile.
Durează ceva vreme procesul dacă va fi la București.
Trebuie sa aveți grija și sa analizeze avocatul si sa nu vrea sa va înlăture de la moștenire.
Ar putea fi necesar sa aveți avocat bun.

Daca nu va permiteți avocat pentru proces este bine sa stiti ca aveți dreptul la avocat și numai pentru a se ocupa de sesizarea instantei căci nu este chiar asa de simplu cum pare.

București 2023
Ultima modificare: Miercuri, 31 Mai 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
pentru inceput ar trebui sa acceptati mostenirea. Fiindca nu cred ca sunteti in postura de a o accepta tacit
Ultima modificare: Miercuri, 31 Mai 2023
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz de recunoastere a calității de mostenitor de catre actuala familie tatălui meu icpopescu icpopescu eu sunt fiul din prima căsătorie a tatălui meu care a decedat acum un an de zile, iar familia actuala refuza sa ma invite la masa ... (vezi toată discuția)
Acceptare succesiune, dupa 20 de ani cosgab9 cosgab9 Buna ziua, tatal tatalui meu a decedat in 1996, in total mai sunt 4 frati. Vreau sa va zic ca nimeni nu a depus declaratie de acceptare a succesiunii, nu s-a ... (vezi toată discuția)
Succesiune unul din parinti livia234 livia234 Buna ziua! Am o problema legata de succesiunea unuia din parinti! Totul a inceput acum 6 ani dupa moartea tatalui meu cand mama impreuna cu surorile mele au ... (vezi toată discuția)