Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna.

Vin cu o problema legată de succesiune si de partea care mi se cuvine.
Părinții mei sunt divorțații de cand sunt mic, eu rămânând de partea mamei mele. Tatal meu, nu s-a ocupat absolut deloc de mine, de multe ori am ajuns in tribunal sa il forțam sa plătească pensia alimentara. Tatal meu statea cu părinții lui care au decedat. Anul trecut a decedat si tatal meu, am aflat ca succesiunea nu a fost făcută de pe bunicii mei si cand am incercat sa colaborez cu sora tatalui sa începem succesiunea, ea a refuzat acest lucru. Menționez faptul ca eu nu am locuit deloc in acel apartament. Intrebarea mea este, cum as putea sa imi obțin partea daca sora răposatului meu tata, nu vrea sa colaboreze?
Deschideți o acțiune în instanță pentru dezbaterea succesiunii și partaj.
Trebuie deschis proces.
Mergeti la avocat ca sa aflați costurile.
Durează ceva vreme procesul dacă va fi la București.
Trebuie sa aveți grija și sa analizeze avocatul si sa nu vrea sa va înlăture de la moștenire.
Ar putea fi necesar sa aveți avocat bun.

Daca nu va permiteți avocat pentru proces este bine sa stiti ca aveți dreptul la avocat și numai pentru a se ocupa de sesizarea instantei căci nu este chiar asa de simplu cum pare.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
pentru inceput ar trebui sa acceptati mostenirea. Fiindca nu cred ca sunteti in postura de a o accepta tacit
adriandimitriu, utilizator