Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Ce drepturi salariale are.Am o persoană ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Ce drepturi salariale are.Am o persoană cioban de 8 ani, care pentru muncă ...

Bună seara! Am o persoană cioban de 8 ani, care pentru muncă depusă nu a primit decât hrana,țigări și 500ml țuică pe zi(repet timp de 8 ani). Acum doreste sa plece de acolo fiindca are o vârstă și nu mai poate munci. Doar că proprietarul oilor nu ii da nici un ban spunând că nu are nici un drept. Care ar fi situația lui de fapt. Are dreptul la un salariu pe această perioadă? Multumesc!
A avut incheiat c.i.m. ?
Nu are niciun drept, el a lucrat cu ziua pe o tuica si mancare