avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Salutari Am avut un abonament pe care nu l am mai ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Salutari Am avut un abonament pe care nu l am mai plătit Ce ...

Salutari
Am avut un abonament pe care nu l am mai plătit
Ce se poate întâmpla dacă am primit scrisoare cu Înștiințare precum ca ma v a da in judecată?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 08:29, 6 Iunie 2023
Asta or sa si faca.Cel mai indicat ar fi sa achitati suma.
Depinde de cand nu l-ati mai platit...
In principiu... daca trec 3 ani de la ultima plata atunci se poate invoca prescriptia datoriei in momentul in care sunteti chemata in instanta sau se pune poprire pe venituri.
Dacă n-au trecut 3 ani de la ultima plată efectuată, veți pierde procesul, și apoi veți fi executat silit.
Ultima modificare: Miercuri, 31 Mai 2023
Dapix, utilizator
Se poate negocia in privința asta
Adica sa se faca o rata ceva a sumei?

Alexandrarares a scris:

Asta or sa si faca.Cel mai indicat ar fi sa achitati suma.

In prima faza vedeti sa nu fie prescrisa datoria, sa nu platiti degeaba...

Dac nu este prescrisa... puteti incerca sa negociati o esalonare a datoriei, un grafic de plata...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata abonament telefonic CAMI11 CAMI11 tatal meu a avut abonament telefonic la o firma de telefonie mobila in anul 2007 in anul 2009 ,in luna oct.ia venit o fcatura de 500 ron ,si sa solicitat ... (vezi toată discuția)
Notificare firma de recuperari creante Danny81 Danny81 buna ziua.sa va spun problema mea,in anul 2001 respectiv2002 am facut abonament la orange iar dupa o vreme nu am mai platit,mai aveam de plata 200 lei iar acum ... (vezi toată discuția)
Girant in dificultate milana2 milana2 Buna, in 2007, am semnat ca girant (din 3) pt. persoana X, care a luat un imprumut de la CAR Sanatatea, ce trebuia achitat pana in 2009; persoana X a plecat ... (vezi toată discuția)