Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Salutari Am avut un abonament pe care nu l am mai ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Salutari Am avut un abonament pe care nu l am mai plătit Ce ...

Salutari
Am avut un abonament pe care nu l am mai plătit
Ce se poate întâmpla dacă am primit scrisoare cu Înștiințare precum ca ma v a da in judecată?
Multumesc!
Asta or sa si faca.Cel mai indicat ar fi sa achitati suma.
Depinde de cand nu l-ati mai platit...
In principiu... daca trec 3 ani de la ultima plata atunci se poate invoca prescriptia datoriei in momentul in care sunteti chemata in instanta sau se pune poprire pe venituri.
Dacă n-au trecut 3 ani de la ultima plată efectuată, veți pierde procesul, și apoi veți fi executat silit.
Dapix, utilizator
Se poate negocia in privința asta
Adica sa se faca o rata ceva a sumei?

Alexandrarares a scris:

Asta or sa si faca.Cel mai indicat ar fi sa achitati suma.

In prima faza vedeti sa nu fie prescrisa datoria, sa nu platiti degeaba...

Dac nu este prescrisa... puteti incerca sa negociati o esalonare a datoriei, un grafic de plata...