Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am vandut un apartament in data de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am vandut un apartament in data de 27.03.2023. In data ...

Buna ziua
Am vandut un apartament in data de 27.03.2023. In data de 21.03.2023 am platit intretinerea in avans pe doua luni ( Februarie si Martie ) ca pe luna Martie nu venise factura cu intretinerea. In factura scrie " S-a achitat suma de 700 lei, avans 2 luni cu chitanta 796/21.03.2023".
Insa cand a venit factura pe luna Martie valoarea era de 499 lei. Din avans mai era 229 deci mai am de plata 270 de lei. Intrebarea mea cine plateste diferenta de 270 de lei vanzatorul sau cumparatorul?
Pe contractul se vanzare cumparare scrie asa:
"Noi vanzatorii declaram ca toate debitele catre societatile furnizoare de utilitati pentru imobilul ce face obiectul prezentului contract sunt achitate la zi.
Noi vanzatorii declaram ca au fost indeplinite prevederile legale privind infiintarea si functionarea asociatiilor de peorpietari asa cum rezulta din Adeverinta nr 38 din 23.03.2023 emisa de Asociatia de Proprietari a blocului.
Transmisiunea proprietatii de drept are loc astazi data autentificarii prezentului contract iar de fapt pana la data de 30.03.2023 cu obligatia vanzatorilor de a achita la zi cheltuielile aferente cheltuirii."
Contractul de vanzare cumparare s-a semnat pe 27.03.2033 si s-a eliberat pe 30.03.2023.
Spuneti-le sa va opreasca din fondul de rulment.
Pentru luna martie, dvs trebuie sa platiti.
Nu inteleg asta cu fondul se rulment...

vali m a scris:

Spuneti-le sa va opreasca din fondul de rulment.
Pentru luna martie, dvs trebuie sa platiti.

Dvs aveti un fond de rulment, care se restituie proprietarului in momentul vanzarii. Intrebati administratorul cat aveti.
Am sunat presedinta si a zis ca nu avem fond de rulment... A zis ca nu a oprit niciodata pentru fond de rulment

vali m a scris:

Dvs aveti un fond de rulment, care se restituie proprietarului in momentul vanzarii. Intrebati administratorul cat aveti.

Daca apartamentul s-a vandut pe 27 Martie si eliberarea s-a favut pe 30 Martie conform contractului de vanzare cumparare, noul proprietar va trebuie sa plateasca o zi sau 5 zile din luna Martie la intretinere?

Kyrcea a scris:

Am sunat presedinta si a zis ca nu avem fond de rulment... A zis ca nu a oprit niciodata pentru fond de rulment

vali m a scris:

Dvs aveti un fond de rulment, care se restituie proprietarului in momentul vanzarii. Intrebati administratorul cat aveti.