Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnat la 12 ani închisoare, ptr viol propria ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnat la 12 ani închisoare, ptr viol propria fată.

Condamnat la 12 ani închisoare/12.07.2021, infracțiune viol forma agravantă, în baza art.218 aliniat 1, aliniat 3 lit.b şi c şi aliniat 3 teza 1- Cod penal, poate beneficia de noile legrementări legale prevăzute din 2023 ?.A violat fata lui, care avea vârsta de 15 ani.
Frunza 2023, utilizator
De ce ar scapa asta??
art. 218 C.pen - Violul
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal cu o persoană, săvârșit prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-și exprima voința sau profitând de această stare, se pedepsește cu închisoarea de la 5 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Pedeapsa este închisoarea de la 7 la 12 ani și interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
b) fapta a fost comisă de către un membru de familie sau de către o persoană care conviețuiește cu victima;
..

Nu are modificari aduse in 2023...
Faptul că și-a violat propria fică, legea prevede că este o faptă agravantă, și pentru care în 2023 nu a apărut nici o clemență.
Vă mulțumesc.
Stimate domn avocat,
A primit reducere 15-3 =12 ani, pentru că tata era beat și fata a venit la el în pat, pe motiv că-i este frig și pe baza anchetei școlare, consumatoare de droguri și alcool, comportament excentric, a început viața sexuală la 12 ani, violentă și agresivă.
Frunza 2023, utilizator