avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnat la 12 ani închisoare, ptr viol propria ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnat la 12 ani închisoare, ptr viol propria fată.

Condamnat la 12 ani închisoare/12.07.2021, infracțiune viol forma agravantă, în baza art.218 aliniat 1, aliniat 3 lit.b şi c şi aliniat 3 teza 1- Cod penal, poate beneficia de noile legrementări legale prevăzute din 2023 ?.A violat fata lui, care avea vârsta de 15 ani.
Ultima modificare: Joi, 1 Iunie 2023
Frunza 2023, utilizator
Cel mai recent răspuns: Frunza 2023 , utilizator 21:03, 2 Iunie 2023
De ce ar scapa asta??
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
art. 218 C.pen - Violul
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal cu o persoană, săvârșit prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-și exprima voința sau profitând de această stare, se pedepsește cu închisoarea de la 5 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
...
(3) Pedeapsa este închisoarea de la 7 la 12 ani și interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
...
b) fapta a fost comisă de către un membru de familie sau de către o persoană care conviețuiește cu victima;
..

Nu are modificari aduse in 2023...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faptul că și-a violat propria fică, legea prevede că este o faptă agravantă, și pentru care în 2023 nu a apărut nici o clemență.
Vă mulțumesc.
Stimate domn avocat,
A primit reducere 15-3 =12 ani, pentru că tata era beat și fata a venit la el în pat, pe motiv că-i este frig și pe baza anchetei școlare, consumatoare de droguri și alcool, comportament excentric, a început viața sexuală la 12 ani, violentă și agresivă.
Ultima modificare: Vineri, 2 Iunie 2023
Frunza 2023, utilizator

Alte discuții în legătură

Relatie cu minora de 15 ani- consecinte? vlad2164 vlad2164 am 21 de ani si am o relatie cu o fata de 15 ani.parintii ei ne ameninta ca ne despart si ca o sa ajung la politie pentru corupere.fata le zice ca nu are ... (vezi toată discuția)
Noul cod penal-viol MoticaBogdan MoticaBogdan Buna ziua, As dori si eu un raspuns va rog frumos! Pentru o condamnare in vechiul cod, de 6 ani pentru viol din care s-au scurs 2 ani si jumatate, ... (vezi toată discuția)
Relatie sexuala cu o persoana cu handicap reluqqqqq reluqqqqq un prieten de-al meu a avut de curand o aventura sexuala cu o persoana cu handicap. persoana cu handicap locuieste singura, afirma ca are 22 ani, provine ... (vezi toată discuția)