Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună seara! Am circulat cu permisul suspendat, nu am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună seara! Am circulat cu permisul suspendat, nu am oprit la ...

Bună seara! Am circulat cu permisul suspendat, nu am oprit la semnalele polițistului. Am primit dosar penal. Vreau să știu ce sancțiune primesc Mulțumesc anticipat.
CAPITOLUL II
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Art. 335
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
Detalii: [ link extern ]
Fiind infracțiune doar dacă apelati la avocat va puteți lamuri.
Va merge la dosar.

Nu exista ceva universal valabil și variantele pot fi diferite în privința soluției judiciare.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat