avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna! Parintii mei divorteaza. Eu sunt cu dubla ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna! Parintii mei divorteaza. Eu sunt cu dubla cetatenie (american ...

Buna! Parintii mei divorteaza. Eu sunt cu dubla cetatenie (american + roman), mama romanca si tata american desi si-au ‘echivalat’ casatoria si in romania.

Dupa proces, tata, daca e american, poate fi obligat de lege sa-mi plateasca facultatea pana la 26 de ani (eu am 20)
Cel mai recent răspuns: c123456 , utilizator 10:09, 3 Iunie 2023
Da,dacă divorțul se pronunta în România conform legii române.
Daca tatal locuieste in SUA va trebui sa verificati legislatia din statul unde se afla.
Se poate intampla ca instanta americana sa nu recunoasca hotararea romana.
Ar fi util sa discutati cu un avocat roman experimentat si cu un avocat american ca sa se vada cum se coreleaza.

Bucuresti 2023
Ultima modificare: Vineri, 2 Iunie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In cadrul Conventiei de la Haga, prin Autoritatile Centrale... pot fi executate obligatii stabilite pana la varsta de 21 de ani. Ar fi niste exceptii, depinde de legislatia statului.

Daca tatal si copilul au domiciliul in SUA ... chiar daca ar fi posibil sa obtii o hotarare in Romania... nu poate fi recunoscuta si executata in SUA fara acordul tatalui. Ar fi niste exceptii, dar nu e cazul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, tatal copilului meu de 7 ani locuieste in sua si are ... Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua, tatal copilului meu de 7 ani locuieste in SUA si are dubla cetatenie Ro_SUA. Pana acum nu a contribuit cu nimic, fiind absent din viata noastra de 6 ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu copilul meu in acest caz? olivia1 olivia1 Problema este urmatoarea. Eu sunt romanca, sotul meu este roman si american. Am locuit cu sotul mu in america 3 ani unde am nascut un copil acolo. De putin ... (vezi toată discuția)
Unde il dau in judecată, aici sau in usa? Ewana Ewana Eu (viitoarea mămica) sunt dublu cetățean roman- american. Copilul a fost conceput in State iar la revenirea mea in țara luna trecută am înțeles ca ... (vezi toată discuția)