Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna! Parintii mei divorteaza. Eu sunt cu dubla ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna! Parintii mei divorteaza. Eu sunt cu dubla cetatenie (american ...

Buna! Parintii mei divorteaza. Eu sunt cu dubla cetatenie (american + roman), mama romanca si tata american desi si-au ‘echivalat’ casatoria si in romania.

Dupa proces, tata, daca e american, poate fi obligat de lege sa-mi plateasca facultatea pana la 26 de ani (eu am 20)
Da,dacă divorțul se pronunta în România conform legii române.
Daca tatal locuieste in SUA va trebui sa verificati legislatia din statul unde se afla.
Se poate intampla ca instanta americana sa nu recunoasca hotararea romana.
Ar fi util sa discutati cu un avocat roman experimentat si cu un avocat american ca sa se vada cum se coreleaza.

Bucuresti 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In cadrul Conventiei de la Haga, prin Autoritatile Centrale... pot fi executate obligatii stabilite pana la varsta de 21 de ani. Ar fi niste exceptii, depinde de legislatia statului.

Daca tatal si copilul au domiciliul in SUA ... chiar daca ar fi posibil sa obtii o hotarare in Romania... nu poate fi recunoscuta si executata in SUA fara acordul tatalui. Ar fi niste exceptii, dar nu e cazul dvs.