Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pensie de urmas

Buna ziua,
Daca o persoana X a trait in concubinaj 30 de ani cu o alta persoana Y( care a decedat ) si sunt casatoriti doar de 5 ani, poate persoana X sa primeasca pesie de urmas pe o perioada mai mare de 6 luni? Pana la casatorie au fost doar cununati la biserica si au si un copil de 29 de ani + au locuit impreuna pana la momentul decesului. Multumesc
Bună ziua,

Legea are în vedere doar căsătoria civilă, nu căsătoria religioasă sau concubinajul. Prin urmare, în cazul menționat de dvs., soțul supraviețuitor X va putea să beneficieze de pensie de urmaș pentru o perioadă de 6 luni de la data decesului lui Y (și dacă îndeplinește condițiile prevăzute de art. 87 din Legea nr. 263/2010).

Cu toate acestea, ar putea să beneficieze de pensie de urmaș dacă sunt îndeplinite condițiile prevăzute la art. 85 și art. 86 din Legea nr. 263/2010:
- dacă durata căsătoriei a fost de cel puțin un an, soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș, indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul I sau II;
- soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș, indiferent de vârstă și de durata căsătoriei, dacă decesul soțului susținător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale și dacă nu realizează venituri lunare din activități dependente (...) ori dacă acestea sunt mai mici de 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.
Din pacate , nu . Pentru obtinerea pensiei de urmas este nevoie sa fi fost casatoriti ( legal ) minim 10 ani . Nu are relevanta cat timp au convietuit - puteau sa nici nu convietuiasca impreuna deloc - , sau ca au copii , ci doar perioada cat au fost casatoriti legitim . Daca mama realizeaza venituri mai mari decat 35% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de stat , nu are dreptul nici cele 6 luni . In schimb , daca are o invaliditate de grad 1 sau 2 , sau daca sotul a decedat in accident de munca sau din cauza unei boli profesionale , poate beneficia de aceasta pensie .
Multumesc de raspuns!