Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. In prezent am o normă de informatician ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. In prezent am o normă de informatician în învățământul ...

Bună ziua. In prezent am o normă de informatician în învățământul preuniversitar( liceu) . Colega mea, informatician, cu norma de 0.5, cumul la noi, va naște. De la 1 iunie va întra în pre și post natal 126 de zile, apoi suspendare CIM. Vă rog să mi spuneți dacă o pot suplini, fiind în același liceu, pe perioada determinată și să solicit CA ului 0.5 Cumul? Dacă da, care este cadrul legal și ce am de făcut? Vă mulțumesc.
Art. 35 C.mun.
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, fără suprapunerea programului de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea. Niciun angajator nu poate aplica un tratament nefavorabil salariatului care îşi exercită acest drept.