Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara! Mă puteti ajuta, vă rog, cu o prevedere ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara! Mă puteti ajuta, vă rog, cu o prevedere legală ...

Bună seara! Mă puteti ajuta, vă rog, cu o prevedere legală referitoare la problema mea. Vecinul meu, cu care avem un gard comun, are 2 câini uriași, care își fac nevoile lângă gard, unde eu am geamul de la dormitor pe care desigur, nu îl pot folosi din cauza mirosului groaznic. Am avut mai multe discuții amiabile referitor la această problema, dar se pare, că nu este interesat să o rezolve. Mulțumesc!
Nu știu dacă exista prevederi legale pentru câinii care își fac nevoile în curte nu orice situație,stare de fapt,activitate poate fi reglementata., poate in legislatia sanitar veterinara... Teoretic se poate face o acțiune în răspundere civila delictuala făcând dovada prejudiciului(stare inconfortlderanj olfactiv etc).,Puteți sesizaDSV DSP pt a avea probe ca ați făcut demersuri,notifica vecinul sa mute cotețul câinilor etc..
Multumesc