Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Vă rog să mă ajutați dacă puteți. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați dacă puteți. Tatăl meu ...

Bună ziua!
Vă rog să mă ajutați dacă puteți. Tatăl meu a decedat din păcate acum recent și aș vrea să mă lămuresc cu niște întrebări legate de moștenire.
Tatăl meu împreună cu fratele lui a moștenit casa de la părinții lui. Tatăl meu a fost divorțat de la mama mea de mulți ani și sa recăsătorit acum 5 ani. Alți copii nu a avut decât pe mine și pe fratele meu. Aș dori să știu ce drepturi avem la moștenire în urma lui noi și bine înțeles nevasta lui din a doua căsnicie. Trebuie să rezolvăm niște acte în legătură cu moștenire sau ne va chema cineva la notar ? Mulțumesc daca puteți să mă ajutați !
Buna ziua,
Nu va cheama nimeni la notar.
Mergeti cu certificatul de deces si actele de proprietate la un birou notarial si cererti dezbaterea succesiunii.
Daca nu va intelegeti, cu toti mostenitorii, mergeti la un avocat pentru a dezbate succesciunea.