avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum ar trebui procedat cu moștenirea? Ambii părinți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum ar trebui procedat cu moștenirea? Ambii părinți în viata, ...

Cum ar trebui procedat cu moștenirea?

Ambii părinți în viata, se da un teren cu casa și încă unul ca extravilan.

Suntem doi frati, ar fi mai simplu sa facem ceva act de moștenire semnat de părinți cat sunt în viata? Poate cred eu greșit dar succesiunea după deces ar fi mai complicat șamd.
Ce sfaturi aveți?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:46, 6 Iunie 2023
Despre "mostenire" se vorbește după deces.
Cat timp părinții sunt în viață, nu e vorba de nicio "moștenire ".
Dacă părinții doresc, va pot transmite bunurile pe care le au, fiecăruia dintre dvs sau amândurora.
Transmiterea proprietății se face printr-un act între vii, adică printr-un contract (de vânzare, de donație, de întreținere etc.).
Pentru asta ar trebui ca părinții sa aibă acte de proprietate, documentații cadastrale și intabulare.
Mulțumesc!
Strict vorbind de costuri, care varianta ar fi mai eficienta?
Vanzare/donație sau moștenire/succesiune?
Costa la fel. Așteptați sa va vina randul.
Preturile sunt comparabile +/- 1000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadastru si intabulare Karakarla Karakarla Buna seara.. Nu stiu daca am nimerit unde trebuie dar as dorii o informatie. In urma decesului tatălui, s-a făcut succesiunea in anul 2014. Este ... (vezi toată discuția)
Succesiune si masuratori van_allen78 van_allen78 buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in urm situatie: bunicul meu, care e in viata, a facut succesiunea dupa tatal lui, cu sora .S au intabulat terenurile ... (vezi toată discuția)
Succesiune. maryan27 maryan27 [i]Buna seara! Am si eu o intrebare. Se poate obtine prin notariat un document prin care sa ateste ca o parte dintr-o locuinta(casa) este cedata de proprietar, ... (vezi toată discuția)