Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum ar trebui procedat cu moștenirea? Ambii părinți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum ar trebui procedat cu moștenirea? Ambii părinți în viata, ...

Cum ar trebui procedat cu moștenirea?

Ambii părinți în viata, se da un teren cu casa și încă unul ca extravilan.

Suntem doi frati, ar fi mai simplu sa facem ceva act de moștenire semnat de părinți cat sunt în viata? Poate cred eu greșit dar succesiunea după deces ar fi mai complicat șamd.
Ce sfaturi aveți?
Mulțumesc!
Despre "mostenire" se vorbește după deces.
Cat timp părinții sunt în viață, nu e vorba de nicio "moștenire ".
Dacă părinții doresc, va pot transmite bunurile pe care le au, fiecăruia dintre dvs sau amândurora.
Transmiterea proprietății se face printr-un act între vii, adică printr-un contract (de vânzare, de donație, de întreținere etc.).
Pentru asta ar trebui ca părinții sa aibă acte de proprietate, documentații cadastrale și intabulare.
Mulțumesc!
Strict vorbind de costuri, care varianta ar fi mai eficienta?
Vanzare/donație sau moștenire/succesiune?
Costa la fel. Așteptați sa va vina randul.
Preturile sunt comparabile +/- 1000 lei.