avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Supraveghere video unitati scolare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Supraveghere video unitati scolare

Buna ziua! Am auzit cum ca ar exista o noua lege care permite supravegherea audio-video in unitatile scolare. Dar, camerele nu trebuie montate in vestiare, toalete, in zonele unde se serveste masa si alte zone in care intimitatea ar fi lezata. Bun. Daca o sala de grupa are dubla functionalitate(se serveste si masa), camerele pot fi montate? Protectia datelor cu caracter personal nu se mai aplica? Tin sa mentionez ca relatia mea, atat cu copiii, cat si cu parintii, este una foarte buna. Pur si simplu consider ca activitatea mea nu necesita monitorizare, asa cum activitatea oamenilor din alte "n" domenii nu este monitorizata. Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 6 Iunie 2023
andreeeeea123, utilizator
Cel mai recent răspuns: andreeeeea123 , utilizator 11:20, 7 Iunie 2023
Buna ziua,

La nivelul institutiei educationale, trebuie realizata implementarea GDPR.

Astfel, camerele CCTV nu trebuie sa fie montate in incaperi unde se serveste masa.

Totodata, trebuie concepute politici si proceduri, conform legislatiei GDPR.

Astfel, camerele CCTV vor fi montate numai dupa ce s-a revalua interesul legitim , in vederea utilizarii lor.

Fiecare camera va fi semnalizata, printr-o pictograma.

Acea pictograma poate sa contina un link catre site-ul institutiei dumneavoastra, sau un cod QR.

Camerele CCTV trebuie sa fie instalate in anumite incaperi, in vederea protectiei persoanelor si bunurilor.

Ele nu trebuie sa lezeze intimitatea persoanelor.

In cazul in care nu sunt respectate dispozitiile GDPR, amenzile sunt ridicate.




Ultima modificare: Marți, 6 Iunie 2023
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc! In concluzie, ma pot opune daca nu doresc supraveghere audio- video in sala mea de grupa? Nu ma simt amenintata de niciun copil/parinte. Nici parintii nu au avut reclamatii niciodata la adresa mea si copiii vin de drag.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Montarea camerelor video in cresa timy2303 timy2303 Buna ziua! Cat este de legal/ilegal ca intr-o cresa sa se monteze camere video, fara acordul personalului angajat (educatoare, ingrijitoare, personal ... (vezi toată discuția)
Supraveghere video valentinmitrachee valentinmitrachee Buna ziua! Suntem o gradinita particulara. Am construit o cladire unde isi va desfasura activitatea gradinita, incepand cu luna Septembrie 2020. Mentionez ... (vezi toată discuția)
Pot sa montez camere video la balconul unui apartament care sa ... Simona radu Simona radu Pot sa montez camere video la balconul unui apartament care sa monitorizeze mașină proprie sau trebuie autorizație și acordul cuiva? (vezi toată discuția)