avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere minor

Buna ziua!
Am divortat la notar in conditii amiabile si am stabilit pensia de intretinere 1 copil minor la 50% din salariul net(care este minimul pe economie in acest caz)
Recent cei de la Banca vor sa-mi instituie o poprire pe salariu pentru o anumita suma.
Au dreptul sa ii afecteze procentul de 50% al minorului?
Nu are intaietate minorul in acest caz?
Stima!
banca va va retine 1/3, apoi va descurcati cu facturi, pensie etc.
daca vreti sa va retina mai putin faceti contestatie la executare.
Pt copil pensia ce se stabileste prin lege maxim e de 1/4 din salariu. Sifur ca dvs puteti sa va intelegeti la notar sa va dati tot salariul, nu numai jumatate, dar asta nu limiteaza dreptul creditorilor dvs.
Se poate intampla de ex, ca daca nu au salariu din ce sa retina, sa va treziti cu sechestru pe bunuri.
Incercati sa faceti o intelegere de plata cu banca.
Multumesc frumos
Dar credeam ca pensia de intretinere copil minor are intaietate in fata oricaror creditori
Are cand vb de executari silite si distribuirea sumelor catre creditori.
Bun,am ales calea notariala,nu prin proces
trebuie neaparat sa ma dea sotia in judecata pentru a fi executat silit pentru pensie alimentara?
aceasta conventie notariala nu este acelasi lucru?
Daca nu platiti pensia de bunavoie, da, sotia cu acea conventie, merge direct la executor si va pune poprire pe salariu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punere in aplicare conventie notariala gabaf gabaf Am divortat la notar si am mers la serviciul financiar unde lucrez cu conventia unde este stipulata pensia de intretinere ptr cei 2 copii minori ramasi la ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu serby30 serby30 sunt creditor intr-un dosar de executare silita avand ca obiect recuperarea unei sume de bani. debitorul, salariat, sustine ca are rate la banca in ... (vezi toată discuția)