avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot determina un compartiment din primarie sa dea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot determina un compartiment din primarie sa dea sanctiuni asociatiilor care incalca legea?

Buna ziua, in L.196/2018 art.102 sunt specificate faptele care constituie contraventii, cuantumul amenzilor si cine face constatarea - departamentul specializat din primarie.
Avand in vedere ca departamentul specializat din primarie nu aplica aceste sanctiuni lasand conducerea asociatiei de proprietari sa incalce legea in mod repetat, ce căi/solutii am de a obliga acest departament sa aplice amenzile? Poate aplica amenzile si alta institutie?
Cel mai recent răspuns: gev , utilizator 19:29, 11 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteti "obliga" serviciul din primarie sa aplice sanctiuni
Serviciul respectiv are menirea sa indrumare asociatii de proprietari,iar angajatii sericiului ,de multe ori nu stapanesc legislatia
Este mult mai comod pentru angajatii serviciului sa petreaca programul de lucru la sericiu ,intre colegi decat sa se deplaseze pentru verificari la asociatiile de proprietari sau sa redacteze raspunsuri la sesizari/petitii
Este mai comod sa petreaza cele 8 ore de "munca" linistit -decat sa trebuiasca sa intocmeasca rapoarte,procese verbale ,sa aplice sanctiuni care de multe ori sunt contestate in instanta
Eventual puteti sesiza oficial viceprimarul responsabil de serviciul respectiv
Trebuie sa aveti in vedere ca desi disp L nr 196/2018 precizeaza ca serviciul de specialitate din primarie exercita control asupra acivitatii asociatiilor de proprietari."inspectorii ""serviciului nu detin bagajul profesional necesar sa execute o verificare fijanciar contabila
In raport de natura faptei ,de dispozitiile legale,instanta de judecata este autoritatea care in cazuri intemeiate poate dispune hotarare de aplicare a dispozitiilor in vigoare=sanctiune in sarcina autoritatii competente
Multumesc pentru raspuns. Eu am cerut acte de la asociatie, cei din primarie au constatat ca nu le-am primit si le-au transmis sa-mi dea actele conform legii. Asociatia nu mi le-a dat, am sesizat din nou primaria si raspunsul lor este ca daca le sesisez de prea multe ori aceeasi fapta (conform L.196/2018 se amendeaza fara avertisment chiar de acest departament) imi claseaza reclamatiile.
Ma gandesc ca exista o modalitate de a-i face sa-si indeplineasca obligatiile legale. Stiu ca as putea sa chem asociatia in instanta cu obligatia de a face, dar persoanele din conducerea asociatiei care incalca in mod repetat legea cum pot fi sanctionate? Obligatia de a face aplica si sanctiuni? (probabil nu ma exprim prea clar, nu am cunostinte juridice)
Ultima modificare: Joi, 8 Iunie 2023
gev, utilizator
Puteti da in judecata functionarul respectiv si cere despagubiri, la instantele de contencios administrativ.. Si inactiunea (refuzul de sanctionare contraventionala) e paguboasa. Angajati un avocat.
[ link extern ]
multumesc
gev
puteti da numele sau macar orasul , sectorul acestui serviciu , in aceeasi situatie sunt si eu - raspunsul parca este tras la indigo

Alte discuții în legătură

Cont bancar asociație proprietari wazz wazz Membrii asociației proprietari refuza sa isi dea acordul pentru un cont bancar motivând ca e costisitor Cum pot fi obligați sa aibă cont bancar ... (vezi toată discuția)
Amenzile aplicate conform legii nr. 196/2018, art. 102, se aplică și în cazul în care se încalcă doar un singur articol sau o literă din articolele 56-58 din aceeași lege ? flory_mr flory_mr PRIMĂRIILE SUNT OBLIGATE SĂ DEA AMENZI PREȘEDINTELUI ȘI MEMBRILOR COMITETULUI EXECUTIV AL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI DACĂ ACEȘTIA ÎȘI ÎNCALCĂ ... (vezi toată discuția)
Ce implica o cerere de sanctionare a vinovatilor? gev gev Buna ziua, 1. Daca intr-o cerere de chemare in judecata pe langa obligatia de a face [b]cer[/b] si sanctionarea vinovatilor la ce trebuie sa ma astept? Ma ... (vezi toată discuția)