avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imi spune cienva daca e posibil de facut o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imi spune cienva daca e posibil de facut o imputernicire pe o ...

Imi spune cienva daca e posibil de facut o imputernicire pe o persoana ca dupa ea sa faca un contract de comodare auto pentru un cetatean din Republica Moldova, fara prezenta mea la notar
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 00:17, 9 Iunie 2023
La notar, este obligatorie prezenta celui care dă împuternicirea.
Cel împuternicit nu trebuie sa vină.
Deci eu fac imputernicire pe o prietena si plec in alta tara, vreau ca prietena sa faca un contract de comodat auto pe un cetatean din Republica Moldova, fara prezenta mea, deoarece nu o sa fiu pe loc. Este posibil ?

Si am vrut sa aflu daca este nevoie de fiscal pentru a face contractu de comodat, si daca in genere este posibil de facut pe un cetatean RM fara acte RO
Ultima modificare: Joi, 8 Iunie 2023
holod8, utilizator
Tocmai v-am spus mai sus: dacă dvs dați procura, dvs trebuie sa fiți prezent la notar.
Și da, la comodat va trebui și certificatul de atestare fiscala.
Trebuie sa fiu prezent ca sa fac imputernicire pe persoana care dupa va face comodat pe alta persoana. In momentul cand se face contract de comodat auto nu este nevoie prezenta mea, nu ? Contractul de comodat va face persoana care are imputernicire de la mine
Ultima modificare: Joi, 8 Iunie 2023
holod8, utilizator
Exact.
Asta e și ideea procurii: împuterniciți pe cineva sa semneze contractul de comodat în locul dvs.

Alte discuții în legătură

De ce se plateste impozit auto? Cristi...ba Cristi! Cristi...ba Cristi! Impozitul auto este o taxa veche, aplicata de comunisti pentru obiecte de lux, asa cum erau considerate autovehiculele. Dupa 1989 toti romanii si-au dorit ce ... (vezi toată discuția)
Imputernicire obtinere certificate nastere bunici decedati Freya1492 Freya1492 Buna ziua, Prietenul meu care s-a nascut in Israel avusese bunici (care au decedat) in Zgurita (Drochia), care inainte de razboi facea parte din Romania. Acum ... (vezi toată discuția)
Înmatriculare auto în republica moldova Mihai0223 Mihai0223 Bună ziua, Va rog sa îmi explicați procedura pentru următoarea situație: Vehicolul înmatriculat în România urmează a fi înmatriculat în Republica ... (vezi toată discuția)