Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imi spune cienva daca e posibil de facut o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imi spune cienva daca e posibil de facut o imputernicire pe o ...

Imi spune cienva daca e posibil de facut o imputernicire pe o persoana ca dupa ea sa faca un contract de comodare auto pentru un cetatean din Republica Moldova, fara prezenta mea la notar
La notar, este obligatorie prezenta celui care dă împuternicirea.
Cel împuternicit nu trebuie sa vină.
Deci eu fac imputernicire pe o prietena si plec in alta tara, vreau ca prietena sa faca un contract de comodat auto pe un cetatean din Republica Moldova, fara prezenta mea, deoarece nu o sa fiu pe loc. Este posibil ?

Si am vrut sa aflu daca este nevoie de fiscal pentru a face contractu de comodat, si daca in genere este posibil de facut pe un cetatean RM fara acte RO
holod8, utilizator
Tocmai v-am spus mai sus: dacă dvs dați procura, dvs trebuie sa fiți prezent la notar.
Și da, la comodat va trebui și certificatul de atestare fiscala.
Trebuie sa fiu prezent ca sa fac imputernicire pe persoana care dupa va face comodat pe alta persoana. In momentul cand se face contract de comodat auto nu este nevoie prezenta mea, nu ? Contractul de comodat va face persoana care are imputernicire de la mine
holod8, utilizator
Exact.
Asta e și ideea procurii: împuterniciți pe cineva sa semneze contractul de comodat în locul dvs.