avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decizie de impunere din oficiu a veniturilor persoane ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decizie de impunere din oficiu a veniturilor persoane fizice

Buna ziua , in 2016 am infiintat o Intreprindere Individuala .Ptr anul 2016 , 2017 si am depus si achitat impozitul cuvenit . In 2018 am depus declaratiile 200 si 220 (venitul estimat ptr anul 2018 )
In anul 2019 , nu am mai depus declaratiile ........dar nu am mai inregistrat venituri pe II .
In 2021 , fiind nevaccinata, am trimis sotul sa depuna declaratiile la ghiseu. le-a depus , dar nu i s-a dat nimic la mana cum ca le-a lasat
Azi am primit o decizie de impunere din oficiu a veniturilor pe anul 2018 in suma de 1740 lei .
Ce trebuie sa fac acum ? Nu vreau sa platesc acea suma deoarece nu am inregistrat aceste venituri si a dori sa inchid intreprinderea.
Din pacate am pierdut din actele anului 2018 ( am vandut doar in 3 luni din an ,martisoare.)
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 20:13, 8 Iunie 2023
Depuneti dvs acum Declaratia unica pe 2018 si vi se va inlocui decizia de impunere din oficiu cu ce declarati dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venit estimat i.i parfenierazvan parfenierazvan Buna ziua ! Am o Intreprindere Individuala si am o nelamurire , de curand am fost si am depus declaratia 220 cu venitul estimat pe 2015 ( am trecut cam cat o ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 LauraE LauraE Buna ziua Am o intreprindere individuala din iunie 2011. Am depus declaratia 220 privind venitul estimativ imediat dupa infiintare, am primit decizia de ... (vezi toată discuția)
Cum fac sa cer la anaf recalcularea platilor anticipate pentru 2017? ContSters339305 ContSters339305 Am un PFA, in sistem real, deschis in iulie 2015. Anul acesta (2017), ANAF mi-a calculat, tot la trei luni, plati anticipate, dar pe baza venitului obtinut in ... (vezi toată discuția)