Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decizie de impunere din oficiu a veniturilor persoane ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decizie de impunere din oficiu a veniturilor persoane fizice

Buna ziua , in 2016 am infiintat o Intreprindere Individuala .Ptr anul 2016 , 2017 si am depus si achitat impozitul cuvenit . In 2018 am depus declaratiile 200 si 220 (venitul estimat ptr anul 2018 )
In anul 2019 , nu am mai depus declaratiile ........dar nu am mai inregistrat venituri pe II .
In 2021 , fiind nevaccinata, am trimis sotul sa depuna declaratiile la ghiseu. le-a depus , dar nu i s-a dat nimic la mana cum ca le-a lasat
Azi am primit o decizie de impunere din oficiu a veniturilor pe anul 2018 in suma de 1740 lei .
Ce trebuie sa fac acum ? Nu vreau sa platesc acea suma deoarece nu am inregistrat aceste venituri si a dori sa inchid intreprinderea.
Din pacate am pierdut din actele anului 2018 ( am vandut doar in 3 luni din an ,martisoare.)
Depuneti dvs acum Declaratia unica pe 2018 si vi se va inlocui decizia de impunere din oficiu cu ce declarati dvs.