Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Are dreptul Politia Rutiera sa foloseasca ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Are dreptul Politia Rutiera sa foloseasca inregistrarea de pe ...

Are dreptul Politia Rutiera sa foloseasca inregistrarea de pe o camera de pe domeniul public, fara ca eu sa fiu anuntat? E vorba de o atingere intre 2 masini care nu a produs nici o zgarietura. Au dreptul sa imi prelucreze datele conform GDPR fara sa mi se aduca la cunostiinta? Si pot fi folosite ca proba acele imagini? Multumesc
daca a depus cineva o plangere, desigur. cat de admisibile sunt inregistrarile decide instanta, la administrarea probelor.. ce legatura are GDPR? e vorba de niste masini.
Sunteti avocat? Aici nu e vorba doar de Politie domnule, e vorba de operatorul acelor camere, care trebuie sa respecte GDPR. Adica sa informeze lumea ca zona e supravegheata video, sa nu ;pastreze filmarile mai mult de 30 de zile..etc. Eu asta vreau sa stiu, Daca operatorul a incalcat legea privind GDPR, Politia mai poate utiliza acele imagini?
Scopul instalarii sistemelor de supraveghere consta in stabilirea situatiei de fapt ,conditiile in care s-au petrecut evenimente pe drmurile publice
Datele stocate de sistemele de supraveghere instalte pe domeniul public pot fi utilizate drept proobe de catre autoritati
sa nu ;pastreze filmarile mai mult de 30 de zile

Normele GDPR obliga ca
durata de stocare a datelor obținute prin intermediul sistemelor de supraveghere sa fie proporțională cu scopul pentru care se prelucrează datele, astfel că înregistrările sunt stocate pentru o perioadă care nu depășește 30 de zile, cu excepția situațiilor expres reglementate de lege sau a cazurilor temeinic justificate. de date cu caracter personal
ei bine, ati fost informat: sunt placute de informare peste tot; de exemplu la intrarea in localitati, unde va spune ca urmare a HCL....., sunt montate camere pentru protectia cetatenilor. punct. sunteti localnic? HCL-urile sunt publice si publicate. nu puteti invoca necunoasterea lor.

paul_sonea a scris:

Sunteti avocat? Aici nu e vorba doar de Politie domnule, e vorba de operatorul acelor camere, care trebuie sa respecte GDPR. Adica sa informeze lumea ca zona e supravegheata video, sa nu ;pastreze filmarile mai mult de 30 de zile..etc. Eu asta vreau sa stiu, Daca operatorul a incalcat legea privind GDPR, Politia mai poate utiliza acele imagini?