Salutare, speță:
Persoana X lucreaza la o multinațională ce are sedii în fiecare județ al țării. Acum persoana în cauză este nevoită să se mute în București.
Cum se poate transfera în cadrul aceleași companii?
Din verificările făcute de persoana în cauză nu a găsit posturi scoase spre angajare în București.
Ce este de făcut ? Se transferă pur și simplu chiar dacă compania nu mai are locuri disponibile pentru funcția persoanei ?
Binenteles ca angajatorul poate sa refuze . Daca nu sunt locuri de munca disponibile , inseamna ca nevoia de forta de munca necesara productiei este acoperita . Ce ar putea presta angajatul incat sa pretinda sa fie platit ? Trebuie sa-si intrebe angajatorul , poate intetioneaza sa mai angajeze in viitor , poate gaseste o solutie de telemunca , etc. Dar acesta ( angajatorul ) nu poate fi obligat . Locul de munca nu e atasat de angajat in orice situatie si pe veci .
Nu poate fi obligat angajatorul sa ii faca transfer ca nu are unde, adica nimic disponibil. Sa depuna cerere totusi piate se elibereaza un post.
Daca nu sunteti departe, poate puteti face naveta deicamdata.
Daca postul e bun, poate reanalizati varianta mutarii.
Situatie dificila.
dorinv
x este si si-a desfasurat activitatea la filiala A din Mures acolo unde isi are si domiciliul insa el figureaza cu postul in centralul societatii la ... (vezi toată discuția)
Schimbare de functie
DidiN
Buna ziua!Sunt angajată unei firme multinaționale din 2010,am ocupat o funcție de conducere, anul trecut s.a schimbat organigrama si din doua posturi de ... (vezi toată discuția)