Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Mama a decedat și mi-a lăsat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Mama a decedat și mi-a lăsat apartamentul prin ...

Bună ziua.
Mama a decedat și mi-a lăsat apartamentul prin testament autentificat la notar. A fost divorțată de tata legal.
Am un frate care vrea sa atace testamentul pentru ca nu i-a lăsat nimic.
Întrebarea mea este dacă aștept mai mult de un an sa fiu data în judecata pierd testamentul?
Trebuie sa îl dau eu prima in judecata?
Mulțumesc.
Dvs nu aveți de ce sa îl dați în judecata.Trebuie sa mergeți la notar sa dați declarație de acceptare a succesiunii și sa așteptați..Discutați cu un av pt a intelege cum se procedeaza și ce variante exista..
Testamentul este atacabil pentru reducțiune. Dacă fratele atacă testementul cel mai probabil va trebui să-i plătiți o sultă.