avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Mama a decedat și mi-a lăsat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Mama a decedat și mi-a lăsat apartamentul prin ...

Bună ziua.
Mama a decedat și mi-a lăsat apartamentul prin testament autentificat la notar. A fost divorțată de tata legal.
Am un frate care vrea sa atace testamentul pentru ca nu i-a lăsat nimic.
Întrebarea mea este dacă aștept mai mult de un an sa fiu data în judecata pierd testamentul?
Trebuie sa îl dau eu prima in judecata?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:15, 13 Iunie 2023
Dvs nu aveți de ce sa îl dați în judecata.Trebuie sa mergeți la notar sa dați declarație de acceptare a succesiunii și sa așteptați..Discutați cu un av pt a intelege cum se procedeaza și ce variante exista..
Testamentul este atacabil pentru reducțiune. Dacă fratele atacă testementul cel mai probabil va trebui să-i plătiți o sultă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenitorii nu se prezinta la dezbatere cocoon cocoon Buna dimineata, Doresc sa deschid succesiunea pentru acceptarea mostenirii tatalui, decedat acum 40 ani. Exista un testament in care eu sunt unic ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles corect ... 21mai1964 21mai1964 Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles corect urmatoarea problema::doi soți fără copii au facut testament iar dupa decesul unuia dintre ... (vezi toată discuția)
Mostenirea daca exista testament bla bla bla bla buna ziua as avea o intrebare:bunicul meu a decedat si a lasat prin testament totul bunicii mele.tatal meu la fel e decedat deci unicii mostenitori am fi eu ... (vezi toată discuția)