Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce este certificatul de calitate de moștenitor și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce este certificatul de calitate de moștenitor și cât costă?

CE PRESUPUNE CERTIFICATUL DE MOSTENITOR DE CALITATE ?

CE TAXE TREBUIESC PLATITE PENTRU UN CERTIFICAT DE MOSTENITOR DE CALITATE?

CERTIFICATUL DE MOSTENITOR DE CALITATE MARESTE DATA DE SUCCESIUNE DE PESTE DOI ANI? (AVAND IN VEDERE CA DEPASESC DATA)
Multumesc!
Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule.
Mulțumesc.
Buna ziua,
1. Certificatul de calitate de mostenitor dovedeste următoarele:
- că aveti vocatie succesorală (ca sunteti succesor)
- ca ati acceptat succesiunea.
2. Taxele notariale pentru un acemenea certificat sunt in functie de valoarea estimata a bunurilor. Un notar va poate spune cu exactitate.
3. Prin emiterea certificatului de calitate NU DEZBATETI SUCCESIUNEA si deci nu sunteti proprietarul bunurilor dar dezbaterea o veti putea face oricand atata timp cat ati acceptat-o prin acest act.
4. Actele necesare sunt cele care dovedesc calitatea (actele de stare civila ale dumneavoastra si ale defunctului) precum si actele de proprietate ale bunurilor.
Alte acte va vor fi indicate de notar.
Multumesc pentru raspuns!