avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce este certificatul de calitate de moștenitor și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce este certificatul de calitate de moștenitor și cât costă?

CE PRESUPUNE CERTIFICATUL DE MOSTENITOR DE CALITATE ?

CE TAXE TREBUIESC PLATITE PENTRU UN CERTIFICAT DE MOSTENITOR DE CALITATE?

CERTIFICATUL DE MOSTENITOR DE CALITATE MARESTE DATA DE SUCCESIUNE DE PESTE DOI ANI? (AVAND IN VEDERE CA DEPASESC DATA)
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CAMGZN , utilizator 18:50, 14 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule.
Mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
1. Certificatul de calitate de mostenitor dovedeste următoarele:
- că aveti vocatie succesorală (ca sunteti succesor)
- ca ati acceptat succesiunea.
2. Taxele notariale pentru un acemenea certificat sunt in functie de valoarea estimata a bunurilor. Un notar va poate spune cu exactitate.
3. Prin emiterea certificatului de calitate NU DEZBATETI SUCCESIUNEA si deci nu sunteti proprietarul bunurilor dar dezbaterea o veti putea face oricand atata timp cat ati acceptat-o prin acest act.
4. Actele necesare sunt cele care dovedesc calitatea (actele de stare civila ale dumneavoastra si ale defunctului) precum si actele de proprietate ale bunurilor.
Alte acte va vor fi indicate de notar.
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune costy69 costy69 TATAL MEU A DECEDAT DE CURAND ,AS DORII SA STIU DACA ESTE OBLIGATORIE DEZBATEREA SUCCESIUNII.UN ANGAJAT DE LA PRIMARIE IMI SPUNE CA TREBUIE DEZBATUTA ... (vezi toată discuția)
Taxa de succesiune yoannacri yoannacri mi-a murit tata-l si as dori sa fac succesiunea sunt unicul copil ce acte imi trebuie si unde se fac demersurile necesare (vezi toată discuția)
Succesiune , moartea tatalui aselajusto aselajusto Buna ziua , eu locuiesc in apartamentul lasat de parintii mei , este pe numele lor , din pacate tatal meu a decedat as dori sa fac succesiunea , mentionez ca ... (vezi toată discuția)