avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este ultima zi in care pot depune actele pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este ultima zi in care pot depune actele pentru ...


Buna ziua!
Care este ultima zi in care pot depune actele pentru succesiune, daca pe 1 iulie 2023 se fac doi ani de la deces?
Multumesc!

Ultima modificare: Joi, 15 Iunie 2023
CAMGZN, utilizator
Cel mai recent răspuns: CAMGZN , utilizator 19:12, 16 Iunie 2023
Nu exista un termen anume, doar ca dupa un anumit termen ce nu-l cunosc exact si mai bine nu-l scriu... cresc cheltuielile, adica impozitul...

Plus ca daca nu ati acceptat succint sau tacit mostenirea este posibil sa va pierdeti partea daca o deschide alt mostenitor inaintea dvs.
Ultima modificare: Joi, 15 Iunie 2023
Ionut.ion, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca nu finalizati dezbaterea succesiunii pana se implinesc 2 ani de la deces, pe langa cheltuiala cu notariatul, veti plati si impozit de 1% din valoarea mostenirii.
Ultima modificare: Joi, 15 Iunie 2023
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ma intereseaza data pana la care pot depune actele ca sa nu mai platesc impozitul de 1%.
Poate sa fie si 26 iunie 2023, decesul fiind pe 1 iulie 2023 ?
Multumesc!
Multumesc frumos !Tot eu depun acte.
1 iulie e peste doua săptămâni.
Dacă notarul are programări și sunt alții programați înaintea dvs, degeaba le depuneți. Nu știu cine va rezolva acum, vara, într-un timp atât de scurt.
2 ani nu v-ati grăbit. Vreți acum, la mustață.

Alte discuții în legătură

Taxe pe mostenire corinana corinana Buna ziua Trebuie sa-mi fac succesiunea dupa decesul tatalui meu si as vrea sa va intreb ce taxe se platesc la o succesiune. Bunurile ar fi un teren agricol, ... (vezi toată discuția)
Vreau sa dezbat succesiunea. fratele meu nu e de acord. cum procedez? ands1 ands1 Buna ziua! Am doua intrebari punctuale pt care v-as multumi enorm daca mi-ati putea oferi cateva raspunsuri: 1. Tatal meu a decedat de aproximativ doi ani. ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea moștenirii. DorinaCet DorinaCet Pentru deschiderea succesiunii trebuie să se prezinte toți moștenitorii sau se poate duce doar unul din ei la notariat, urmând ca ceilalți să fie ... (vezi toată discuția)