Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este ultima zi in care pot depune actele pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este ultima zi in care pot depune actele pentru ...

Buna ziua!
Care este ultima zi in care pot depune actele pentru succesiune, daca pe 1 iulie 2023 se fac doi ani de la deces?
Multumesc!

CAMGZN, utilizator
Nu exista un termen anume, doar ca dupa un anumit termen ce nu-l cunosc exact si mai bine nu-l scriu... cresc cheltuielile, adica impozitul...

Plus ca daca nu ati acceptat succint sau tacit mostenirea este posibil sa va pierdeti partea daca o deschide alt mostenitor inaintea dvs.
Ionut.ion, utilizator
daca nu finalizati dezbaterea succesiunii pana se implinesc 2 ani de la deces, pe langa cheltuiala cu notariatul, veti plati si impozit de 1% din valoarea mostenirii.
gi-jane2, moderator
Ma intereseaza data pana la care pot depune actele ca sa nu mai platesc impozitul de 1%.
Poate sa fie si 26 iunie 2023, decesul fiind pe 1 iulie 2023 ?
Multumesc!
Multumesc frumos !Tot eu depun acte.
1 iulie e peste doua săptămâni.
Dacă notarul are programări și sunt alții programați înaintea dvs, degeaba le depuneți. Nu știu cine va rezolva acum, vara, într-un timp atât de scurt.
2 ani nu v-ati grăbit. Vreți acum, la mustață.