Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Mi-am infiintat un CMI-cabinet medical individual
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Mi-am infiintat un CMI-cabinet medical individual

Buna ziua. Mi-am infiintat un CMI-cabinet medical individual . Va rog sa imi spuneti, in conditiile in care eu sunt titular si nu pot fi angajat, dar am o asistenta angajata pt care platesc CAS SI CASS, plus pe langa impozitul pe venit, am inteles ca am de plata si CAS si CASS sunt si eu asigurat in sistemul de pensii si sanatate ? Ar trebui sa inchei contracte cu Casa de pensii respectiv sanatate sa pot beneficia si eu de pensie la batranete ? Va rog sfatuiti-ma ce trebuie sa fac pt ca sunt intr-o nebuloasa ! :) Va multumesc mult !
george-neagu, moderator
Nu mai încheiați nimic pe aceasta tema. Odată ce rezulta din calculele anuale ca va trebui sa completați în declarația unica pentru cass și cas, asta implica și ca veți fi asigurat la sănătate și pensie pentru acel an.
Va multumesc pt raspuns. Suma de plata pt CAS care va rezulta ca o am de plata conform venitului, se va considera ca e contributia mea la sistemul de pensii ? Am inteles bine ? Inca o data, mii de multumiri .

george-neagu a scris:

Nu mai încheiați nimic pe aceasta tema. Odată ce rezulta din calculele anuale ca va trebui sa completați în declarația unica pentru cass și cas, asta implica și ca veți fi asigurat la sănătate și pensie pentru acel an.

Da. Pentru dumneavoastră.
Ceea ce plătiți pentru persoana angajata cu contract de munca e separat pentru ea.