Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Motive de drept - vanzare in rate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Motive de drept - vanzare in rate

Buna ziua, am convenit printr-un contract sub semnatura privata sa vand unei persoane fizice o masina in rate lunare. Acesta nu a platit nici o rata, iar masina a dezmembrat-o. L-am dat in judecata, iar de la judecatorie mi-a venit o adresa prin care mi se cere sa specific motivele de drept pe care imi intemeiez cererea. Imi poate spune cineva va rog pe ce articole de lege se incadreaza speta mea ? Va multumesc anticipat !
Depinde ce ati solicitat prin actiunea introdusa la instanta.
Am solicitat obligarea paratului la plata contravalorii masinii, integral.
nu stie nimeni ?