Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil- calcul contract intrerupt
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil- calcul contract intrerupt

Buna ziua! Am lucrat fara intrerupere, in cadrul a 3 companii in perioada dec 2018- aprilie 2023. Contractul ultimei companii a incetat brusc in data de 4 aprilie din cauza restructurarilor, eu primind 2 salarii compensatorii. Am reusit sa ma angajez din nou abia incepand cu 19 iunie 2023, ceea ce inseamna o pauza de 76 de zile. In momentul de fata, fiind angajata de doar o zi, sunt insarcinata in 12 saptamani. Intrebarea mea este legata de indeminzatia de crestere copil, am dreptul sa o primesc? Cum se va calcula? Mentionez ca la locul de munca anterior am lucrat in perioada septembrie 2022- aprilie 2023 avand un salariu net de 8500 de lei, iar la locul de munca curent salariul este de 9000 de lei. De asemenea, conform contractului, primele 90 de zile reprezinta o perioada de proba, eu nu am o sarcina cu risc si nu intentionez sa incetez lucrul prea curand - e.g. ma astept sa pot lucra pana in aproximativ luna a 8a, cand ar fi mai bine sa anunt despre sarcina?
Care este data prezumata a nașterii?
Cornel Vasile, Consilier juridic
4 ianuarie 2024 ar fi data nașterii.
4 ianuarie, +-2 zile

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nașterii?

Februarie 2022-ianuarie 2024 este perioada eligibila pentru CCC.

Iunie 2023 - Ianuarie 2024 .... 8 luni

Ianuarie 2023 - aprilie 2023 ..4 luni
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult pentru raspuns, totusi nu trebuie sa fie luni consecutive? Am tot citit asta și întrebarea era în primul rand dacă sunt eligibila, iar dacă da, eu ma gândeam la ultima perioada de 12 luni consecutive lucrate, adică mai 2022-aprilie 2023, îmi confirmati/infirmati, va rog?

Cornel Vasile a scris:

Februarie 2022-ianuarie 2024 este perioada eligibila pentru CCC.

Iunie 2023 - Ianuarie 2024 .... 8 luni

Ianuarie 2023 - aprilie 2023 ..4 luni