Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Aș dori să aflu răspuns la o problemă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Aș dori să aflu răspuns la o problemă legata de ...

Buna ziua!
Aș dori să aflu răspuns la o problemă legata de pensie, care este neclară pentru mine:
Am 60 ani, lucrez ca profesor de 15 ani, dar înainte am lucrat 10 ani in grupa I de munca. Daca solicit pensionarea se considera pensionare anticipata? Pentru grupa I de munca se acordă 6 luni vechime la fiecare an lucrat. Daca mă pensionez pot să mă angajez la privat, pot cumula pensia cu salariul? În speranța că am formulat pe înțeles ceea ce am vrut să întreb, m-aș bucura să primesc un răspuns cât mai corect. Mulțumesc!
La implinirea varstei de 60 de ani, daca aveti 10 ani de gr.I lucrati efectiv si stagiu complet de cotizare, puteti cere pensionarea pentru limita de varsta si stagiu de cotizare complet. Nu veti fi penalizat la pensie.
Stagiul de cotizare mentionat de dvs. este 15+10= 25 ani. Stadiul complet de cotizare este 35 ani. Ceilalti 10 ani unde ati fost ?
Va puteti angaja dupa pensionare la limita de varsta si stagiu complet de cotizare, cu CIM, la privat si cumula pensia cu salariul.