avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am Pierdut actele de la casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am Pierdut actele de la casa

Am Pierdut actele de la casa. Cum as putea sa le recuperez. Măcar o parte. Era contract vânzare-cumpărare, cadastru, proiect de la casă, autorizație de construcție. Exista vreo posibilitate sa le recuperez? Chiar contra cost. Îmi aduc aminte notar care a făcu actele.. Ma poate ajuta cineva? Mulțumesc
Ultima modificare: Miercuri, 21 Iunie 2023
Anghelina Vasile, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:21, 21 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
toate documentele se pot obtine contra cost, conform legii sau prin amabilitatea emitentilor:
- daca ati intabulat casa deja, nu va mai trebuie autorizatia de construire.
- extrasul de CF il obtineti de la OCPI (20 lei, online).
- contractul de vanzare de la notar (duplicat, fireste). daca nu mai stiti notarul, aflati ca e inscris in extrasul CF.
- proiectul de la arhitect.
depinde si cat de vechi sunt.
Mulțumesc. Dar ce este OCPI. Cautam actele sa o înscriu la primărie dar nu le găsesc. Pentru CF trebuie sa merg la primărie?

adriandimitriu a scris:

toate documentele se pot obtine contra cost, conform legii sau prin amabilitatea emitentilor:
- daca ati intabulat casa deja, nu va mai trebuie autorizatia de construire.
- extrasul de CF il obtineti de la OCPI (20 lei, online).
- contractul de vanzare de la notar (duplicat, fireste). daca nu mai stiti notarul, aflati ca e inscris in extrasul CF.
- proiectul de la arhitect.
depinde si cat de vechi sunt.

Ultima modificare: Miercuri, 21 Iunie 2023
Anghelina Vasile, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti solicita copii ale documentelor la administratia fiscala unde este notat pe rol bunul imobil
Puteti solicita notarului care a incheiat documentele de achizitie bun imobil sa va puna la dispozitie copii ale documentelor
Succes !
Ultima modificare: Miercuri, 21 Iunie 2023
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare duplicat dupa autoriz. construire, pt succesiune popvas popvas Buna seara Sunt in urmatoare situatie: Ma aflu in curs de dezbatere a unei succesiuni. Printre bunurile ce constituie masa succesorala, se afla si o casa ... (vezi toată discuția)
Se poate intabula o casa daca pentru aceasta nu exista nici un act de construcție? LucianMu LucianMu Buna ziua. As dori să cumpăr o casa p+1+M, dar nu există nici un act de construcție pentru aceasta. Proprietarul are toate actele pentru teren. Pe acest ... (vezi toată discuția)