Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am Pierdut actele de la casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am Pierdut actele de la casa

Am Pierdut actele de la casa. Cum as putea sa le recuperez. Măcar o parte. Era contract vânzare-cumpărare, cadastru, proiect de la casă, autorizație de construcție. Exista vreo posibilitate sa le recuperez? Chiar contra cost. Îmi aduc aminte notar care a făcu actele.. Ma poate ajuta cineva? Mulțumesc
Anghelina Vasile, utilizator
toate documentele se pot obtine contra cost, conform legii sau prin amabilitatea emitentilor:
- daca ati intabulat casa deja, nu va mai trebuie autorizatia de construire.
- extrasul de CF il obtineti de la OCPI (20 lei, online).
- contractul de vanzare de la notar (duplicat, fireste). daca nu mai stiti notarul, aflati ca e inscris in extrasul CF.
- proiectul de la arhitect.
depinde si cat de vechi sunt.
Mulțumesc. Dar ce este OCPI. Cautam actele sa o înscriu la primărie dar nu le găsesc. Pentru CF trebuie sa merg la primărie?

adriandimitriu a scris:

toate documentele se pot obtine contra cost, conform legii sau prin amabilitatea emitentilor:
- daca ati intabulat casa deja, nu va mai trebuie autorizatia de construire.
- extrasul de CF il obtineti de la OCPI (20 lei, online).
- contractul de vanzare de la notar (duplicat, fireste). daca nu mai stiti notarul, aflati ca e inscris in extrasul CF.
- proiectul de la arhitect.
depinde si cat de vechi sunt.

Anghelina Vasile, utilizator
Puteti solicita copii ale documentelor la administratia fiscala unde este notat pe rol bunul imobil
Puteti solicita notarului care a incheiat documentele de achizitie bun imobil sa va puna la dispozitie copii ale documentelor
Succes !
ynocentta, utilizator