Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! O persoana angajata cu 8 ore la o firma, ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! O persoana angajata cu 8 ore la o firma, poate fi ...

Buna ziua!
O persoana angajata cu 8 ore la o firma, poate fi si asistent personal al unei persoane cu handicap?
Multumesc!
Buna! Legislatia muncii permite de principiu cumulul de funcții. In situația în care nu exista o incompatibilitate expres prevazuta de lege pentru desfasurarea celor doua funcții care va impiedica sa executati ambele contracte in mod simultan, veți avea în vedere ca perioadele (in sens de timp de munca zilnic pe fiecare contract) în care prestati activitatile pe cele 2 contracte sa nu coincidă.
Va multumesc!