Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu doreste nimeni functia de presedinte asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu doreste nimeni functia de presedinte asociatie

Buna ziua,
In bloc nu vrea nimeni sa fie presedinte. Ce este de facut ?
Presedintele asociatiei si-a dat demisia, satul de calomniile diversilor locatari aflati de cele mai multe ori sub influenta alcoolului si in prezent nu vrea nimeni din bloc sa-si asume raspunderea pentru functia de presedinte.

Mai poate functiona asociatia de proprietari doar cu firma de administrare si cenzorul ?
PS: nici cei din comitet nu vor sa se implice cu nimic. Toti fug de raspundere.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
stanciu4444, utilizator
Asociatia de proprietari functioneaza in baza hotararii judecatoriei de acordare a personalitatii juridice
Asociatia de proprietari poate functiona si fara presedinte de asociatie,prin preluarea atributiilor pe rand de catre membrii comitetului executiv
Pentru bunul mers ala activitatii asociatiei de proprietari pentru asigurarea fluentei actelor ,a relatiilor cu tertii este de preferat clarificarea problemelor, convocarea de adunare generala si alegere presedinte de asociatie
Probabil ca
diversi locatari aflati de cele mai multe ori sub influenta alcoolului
,reprezina o minoritate,astfel ca majoritatea ar trebui sa discute problemele din cadrul asociatiei si sa dispuna alegere de presedinte de asociatie
Ynocentta

Doar așa de curiozitate : conform cărui articol din legea 196/2018 „ Asociatia de proprietari poate functiona si fara presedinte de asociatie, prin preluarea atributiilor pe rand de catre membrii comitetului executiv”
In cazul renuntarii la exercitarea atributiilor aferente functiei de presedinte de asociatie de proprietari sau a unui membru al comitetului executiv al asociatiei de proprietari, persoana care a intels sa informeze oficial interesul pentru renuntarea la exercitarea responsabilitatii de presedinte,respectiv membru al comitetului executiv,urmeaza sa isi exercite toate atributiile si raspunderile pana la data alegerii unui nou presedinte sau membru al comitetului executiv in locul acestuia.
Președintele de asociatie de proprietari este si presedintele comitetului executiv.
Structurile de conducere ale asociatiei de proprietari sunt obligatorii, anume presedinte si membrii comitetului executiv, astfel ca se impune convocarea adunarii generale pentru alegerea acestora si responsabilizarea proprietarilor
membri ai asociatiei de proprietari pentru implicarea si asumarea functiilor respective. conform disp art. 56. alin (1) din Legea nr. 196/2018
Ynocentta.

Spuneți dvs.:

„Președintele de asociatie de proprietari este si presedintele comitetului executiv”.

Ați putea indica articolul din legea 196/2018 care v-a inspirat ?
În anumite cazuri, prevazute la art 46 presedintele asociatiei preia și atribuțiile Cex, poate ca asta e sensul.