avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua După 42 de ani de căsătorie, in casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua După 42 de ani de căsătorie, in casa moștenită ...

Bună ziua
După 42 de ani de căsătorie, in casa moștenită de la părinți, cu un venit mai mare al celuilalt soț, casa amenajată după moștenire, în cazul unui divorț cum se inpart bunurile?
Cel cu casa are venit mic iar celalalt venit mai mare.
Contează la divorț?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 18:28, 27 Iunie 2023
Casa rămasă moștenire este bun propriu și nu se împarte, adică nu intră la partaj.
Alte bunuri din casă, și din exterior, bunuri mobile, depozite bancare...., achiziționate în comun pe timpul casătoriei, se împart 50/50%.
Ultima modificare: Marți, 27 Iunie 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort-partaj elisabeta11 elisabeta11 buna ziua! am 33 ani,sunt casatorit de 12 ani si un copil de 3 ani. Vreau sa divortez si vreau sa stiu daca bunurile dobandite in timpul casatoriei se impart ... (vezi toată discuția)
Mostenirea se imparte daca? CristianTL CristianTL de curand a decedat tatal meu si problema ar fi cum se imparte mostenirea cand el a divortat de mama de acum 24 ani iar copiii au fost imartiti prin hotatate ... (vezi toată discuția)
Partaj divort timona timona Sotul meu a introdus actele de divort. Dupa casatorie am achizitionat o serie de obiecte casnice inclusiv o masina, am renovat casa etc. Toate facturile care ... (vezi toată discuția)