Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua După 42 de ani de căsătorie, in casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua După 42 de ani de căsătorie, in casa moștenită ...

Bună ziua
După 42 de ani de căsătorie, in casa moștenită de la părinți, cu un venit mai mare al celuilalt soț, casa amenajată după moștenire, în cazul unui divorț cum se inpart bunurile?
Cel cu casa are venit mic iar celalalt venit mai mare.
Contează la divorț?
Casa rămasă moștenire este bun propriu și nu se împarte, adică nu intră la partaj.
Alte bunuri din casă, și din exterior, bunuri mobile, depozite bancare...., achiziționate în comun pe timpul casătoriei, se împart 50/50%.
Dapix, utilizator