Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna seara, ce sume se pot acorda in 2023 unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna seara, ce sume se pot acorda in 2023 unui salariat la srl, ...

buna seara,
ce sume se pot acorda in 2023 unui salariat la srl,
inafara salariului din contractul de munca?
- bonuri de masa 30 lei/zi lucratoare (10% impozit se plateste daca este IT-st si pe salariu nu are impozit?)
-tichete cadou 300 lei paste, craciun, 1 iunie pentru copil,
(dar pentru zilele de nastere angajat sau copil fara taxe) ?
baza legala daca se poate
multumesc mult

Lista beneficiilor salariale 2023 si modul lor de impozitare

[ link extern ] /

[ link extern ]
nu am inteles daca pe cardul de vacanta up romania pot alimenta pentru un angajat
cuantumul a 6 salarii minime pe economie 2023 adica 18000 lei
sau 1 salariu mediu brut pe economie 2023, adica 6789?
fara alte contributii doar ce este scutit de imp, cas, cass
mentionez ca am facut raportul intre salariul si 33% beneficii lunare
pe care le pot acorda fara taxe.
multumesc,

Nivelul maxim al sumelor care pot fi acordate salariaților sub formă de vouchere de vacanță reprezintă contravaloarea a maximum șase salarii de bază minime brute pe țară, garantate în plată, pentru un salariat, în decursul unui an fiscal. Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este cel stabilit în condițiile legii.