avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna seara, ce sume se pot acorda in 2023 unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna seara, ce sume se pot acorda in 2023 unui salariat la srl, ...

buna seara,
ce sume se pot acorda in 2023 unui salariat la srl,
inafara salariului din contractul de munca?
- bonuri de masa 30 lei/zi lucratoare (10% impozit se plateste daca este IT-st si pe salariu nu are impozit?)
-tichete cadou 300 lei paste, craciun, 1 iunie pentru copil,
(dar pentru zilele de nastere angajat sau copil fara taxe) ?
baza legala daca se poate
multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:45, 29 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Lista beneficiilor salariale 2023 si modul lor de impozitare

[ link extern ] /

[ link extern ]
nu am inteles daca pe cardul de vacanta up romania pot alimenta pentru un angajat
cuantumul a 6 salarii minime pe economie 2023 adica 18000 lei
sau 1 salariu mediu brut pe economie 2023, adica 6789?
fara alte contributii doar ce este scutit de imp, cas, cass
mentionez ca am facut raportul intre salariul si 33% beneficii lunare
pe care le pot acorda fara taxe.
multumesc,

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nivelul maxim al sumelor care pot fi acordate salariaților sub formă de vouchere de vacanță reprezintă contravaloarea a maximum șase salarii de bază minime brute pe țară, garantate în plată, pentru un salariat, în decursul unui an fiscal. Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este cel stabilit în condițiile legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca o firma poate acorda salariatilor ... mihalache.pyramis mihalache.pyramis buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca o firma poate acorda salariatilor vouchere de vacanta. daca da va rog sa-mi comunicati si plafonul de acordare si daca ... (vezi toată discuția)
Voucher vacanta surya_devi surya_devi buna ziua. lucrez la o policlinica privata si ma intereseaza daca valoarea voucherelor este decontata ulterior de la bugetul de stat angajatorului. in alte ... (vezi toată discuția)