Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, soțul meu are un teren lăsat de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, soțul meu are un teren lăsat de la unchiul lui(decedat) ...

Buna ziua, soțul meu are un teren lăsat de la unchiul lui(decedat) ,dar fara acte. Acum vrea să îl vândă și să îl treacă pe noul proprietar. Menționez că a platit impozitul in fiecare an (aproximativ 12 ani) și nimeni altcineva nu s,a interesat de acest teren . Cum trebuie să procedeze? Mulțumesc
Trebuie să dezbata succesiunea după unchi.
Unchiul a fost căsătorit? A avut copii?
Nu a avut copii și mătușa e decedată.
Matusa a murit înaintea unchiului sau după? Unchiul câți frati a avut? Câți mai sunt în viață? Câți copii au avut frații decedați înaintea unchiului?
Au decedat amândoi frații . Mătușa a murit după unchiul. Din ce știm noi din partea familiei soțului mai sunt 2 frați ai soțului care locuiesc în străinătate.
Ideea e ca trebuie dezbătută succesiunea după unchi, moștenitori fiind mătușa (ca soție supraviețuitoare) si frații unchiului.
Apoi, trebuie dezbătută succesiunea după mătușa, cota ei fiind dobândită de rudele sale.
După dezbaterea ambelor succesiunii și dacă moștenitorii unchiului și ai mătușii sunt de acord, ii pot vinde/dona soțului dvs.
Impozitul poate sa fie plătit și 100 de ani.
Asta nu îl transforma pe soțul dvs în proprietar și nu pot fi sărite niște etape legale.
raluk0207, utilizator