Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna dimineata ,acum 4 ani am cantarit intr-un magazin ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna dimineata ,acum 4 ani am cantarit intr-un magazin doua pungi ...

Buna dimineata ,acum 4 ani am cantarit intr-un magazin doua pungi cu mere separat , fiind grabit nu am tinut cont ca influentez greutatea produsului in timp ce tineam punga ,si in final le am cantarit mai usoare cu cateva zeci de grame sau o suta ,s-a deschis dosar de urmarire penala pentru furt ,care s-a solutionat cu nup ,intru-cat fapta nu a fost cu intentie ,si nu am primit nici o condamnare.
Intrebarea mea este ,acest dosar penal care s-a solutionat cu NUP ,se v-a sterge vreodata din baza de date a politiei din moment ce nu am fost vinovat ? Multumesc
neinceperea urmaririi penale nu apare in cazier .

Cornel Vasile a scris:

neinceperea urmaririi penale nu apare in cazier .

Stiu ca nu apare in cazier ,dar apare in baza de date a politiei banuiesc ,pentru ca m a intrebat un politist de acest caz dupa 4 ani cum s a intamplat ,cand a venit sa imi faca verificari pentru un permis de arma ,si de asta vroiam sa stiu ,inca sunt in evidenta lor chiar daca s a incheiat cu nup? Nu se sterge un dosar in care nu am avut vina si nici intentie?
In baza de date interna a IGPR ramane orice fel de mentiune, de la NUP la RUP la amenzi etc
Lonapak, utilizator