Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Mie imi plac problemele de logica. Tie?
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Mie imi plac problemele de logica. Tie?

Intr-un cos sunt 14 Kg de mere.
Avem o balanta si o greutate de 2 Kg.
Cum facem pentru a masura 3 Kg de mere numai din doua cantariri ?

Se dau 2 galeti negradate, una de 9 litri si una de 4 litri.
Cum facem sa obtinem in galeata mare 6 litri de apa?

Se dau 10 gramezi de cate 10 monede, fiecare moneda cantarind 10 grame.
Una dintre cele 10 gramezi este plina de monede false cantarind 11 grame fiecare.
Avand la dispozitie un cantar digital, foarte sensibil, cum se poate afla care gramada este plina cu monede false, dintr-o singura cantarire ?

Se dau 12 monede si o balanta fara greutati.
Una dintre monede este falsa adica este sau mai grea sau mai usoara.
Din 3 cantariri sa se determine care este moneda falsa si sa se precizeze daca ea este mai grea sau mai usoara decat restul.

Se dau doua sfori care ard fiecare in exact o ora.
Sa se masoare 45 de minute. stiind ca sforile nu ard uniform.

luiza2008 a scris:
Intr-un cos sunt 14 Kg de mere.
Avem o balanta si o greutate de 2 Kg.
Cum facem pentru a masura 3 Kg de mere numai din doua cantariri ?

Prima cantarire:
Pe un taler al balantei se pune greutatea de 2 kg + 6 kg de mere si pe celalalt taler 8 kg de mere.

A doua cantarire:
Se pun pe cele doua talere ale balantei cele 6 kg de mere in cantitati egale a cate 3 kg.
Iulian Manea a scris:

luiza2008 a scris:
Intr-un cos sunt 14 Kg de mere.
Avem o balanta si o greutate de 2 Kg.
Cum facem pentru a masura 3 Kg de mere numai din doua cantariri ?

Prima cantarire:
Pe un taler al balantei se pune greutatea de 2 kg + 6 kg de mere si pe celalalt taler 8 kg de mere.

A doua cantarire:
Se pun pe cele doua talere ale balantei cele 6 kg de mere in cantitati egale a cate 3 kg.

Nu cred ca este corect: Eu am 14 kg de mere intr-o singura gramada. Cum stiu sa iau cele 6 kg respectiv 8 kg de mere pentru prima cantarire ?
legalmgm, utilizator
luiza2008 a scris:
Se dau 2 galeti negradate, una de 9 litri si una de 4 litri.
Cum facem sa obtinem in galeata mare 6 litri de apa?

Umplem galeata de 9 l si varsam in cea de 4 l; in cea mare raman 5 l din care varsam in cea de 4 l si ramane 1 l pe care-l varsam din nou in galeata de 4 l. Pe acesta il pastram in galeata mica. Umplem din nou galeata mare si din ea varsam 3 litri (atat mai incape) in galeata de 4 l si raman 6 l.
Iulian MANEA, Contabil
legalmgm a scris:

Iulian Manea a scris:

luiza2008 a scris:
Intr-un cos sunt 14 Kg de mere.
Avem o balanta si o greutate de 2 Kg.
Cum facem pentru a masura 3 Kg de mere numai din doua cantariri ?

Prima cantarire:
Pe un taler al balantei se pune greutatea de 2 kg + 6 kg de mere si pe celalalt taler 8 kg de mere.

A doua cantarire:
Se pun pe cele doua talere ale balantei cele 6 kg de mere in cantitati egale a cate 3 kg.

Nu cred ca este corect: Eu am 14 kg de mere intr-o singura gramada. Cum stiu sa iau cele 6 kg respectiv 8 kg de mere pentru prima cantarire ?

Ca sa echilibrez balanta pe fiecare taler trebuie sa fie cate 8 kg: pe un taler sunt 8 kg de mere pe celalalt sunt 6 kg de mere plus greutatea de 2kg. Ca doar avem in total sunt 16 kg; 14 kg de mere plus o greutate de 2 kg.
OK.
Deformatie profesionala: Nu am gasit solutia dar am criticat !!
Sorry.
P.S.
Acum se oberva avantajele exercitiului contabilitatii.
Cu stima,
legalmgm, utilizator