avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua, am primit un proces verbal de contraventie ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua, am primit un proces verbal de contraventie in bucuresti ...

Buna ziua, am primit un proces verbal de contraventie in bucuresti ,pot face contestatie in alt oras ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:52, 8 Iulie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Dar puteți trimite prin poștă la instanța competentă din București.
Ultima modificare: Vineri, 7 Iulie 2023
Dapix, utilizator
Multumesc de raspuns ,un avocat din orasul meu m a pus sa fac contestatia in orasul meu
Da, procedural se poate depune și la o altă instanță, dar dacă juristul părții adverse de la București va invoca excepție de necompetență teritorială, dosarul va fi mutat la instanța competentă, și se va judeca acolo cauza dumneavoastră.

Mai întrebați și alți avocați din orașul dumneavoastră, pentru a avea 2-3 opinii.
Ultima modificare: Vineri, 7 Iulie 2023
Dapix, utilizator
Plângerea se depune și se soluționează în baza competenței alternative la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția ori la judecătoria în a cărei rază teritorială își are domiciliul sau sediul contravenientul.
- art.32 alin. 1 OG 2/2001 -

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificări art.32-og.2/2001 AbgaeSamtak AbgaeSamtak Bună ziua. Aș dori o părere avizată la următoarele modificări: Prin Lg.107/20.04.2022 s-a modificat art.32 din OG.2/2001 prin aceea că \"Plângerea se ... (vezi toată discuția)
Depunere contestație bună seara ! acest articol este valabil ... bourceanuadrian bourceanuadrian Depunere contestație Bună seara ! Acest articol este valabil și în cazul suspendării permisului de conducere, „Art. 32. – (1) Plangerea se ... (vezi toată discuția)
Am luat amenda ca nu am comunicat politiei locale a municipului ... cosdan cosdan Am luat amenda ca nu am comunicat politiei locale a municipului bucureste datele conducatorului care a parcat masina fara sa plateasca. Actul prin care s-au ... (vezi toată discuția)