Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua, am primit un proces verbal de contraventie ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua, am primit un proces verbal de contraventie in bucuresti ...

Buna ziua, am primit un proces verbal de contraventie in bucuresti ,pot face contestatie in alt oras ?
Nu. Dar puteți trimite prin poștă la instanța competentă din București.
Dapix, utilizator
Multumesc de raspuns ,un avocat din orasul meu m a pus sa fac contestatia in orasul meu
Da, procedural se poate depune și la o altă instanță, dar dacă juristul părții adverse de la București va invoca excepție de necompetență teritorială, dosarul va fi mutat la instanța competentă, și se va judeca acolo cauza dumneavoastră.

Mai întrebați și alți avocați din orașul dumneavoastră, pentru a avea 2-3 opinii.
Dapix, utilizator
Plângerea se depune și se soluționează în baza competenței alternative la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția ori la judecătoria în a cărei rază teritorială își are domiciliul sau sediul contravenientul.
- art.32 alin. 1 OG 2/2001 -