Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutiri la impozitul pe teren la persoanele cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutiri la impozitul pe teren la persoanele cu handicap

Buna ziua,
Am o nelamurire: in cazul persoanelor cu handicap (gradul1 sau 2) scutirea de impozit pe teren se aplica doar la terenul aferent cladirii domiciliului sau se extnide si asupra unui teren mostenit ?

Va multumesc !
george-neagu, moderator
Bună ziua. În legea cadru 448/2006 scrie ca: pentru un teren, un imobil, o mașină, care sa fie proprietate personala. etc. . Nu scrie unde. Sau ce tip. Sănătate.

Rishky a scris:

Buna ziua,
Am o nelamurire: in cazul persoanelor cu handicap (gradul1 sau 2) scutirea de impozit pe teren se aplica doar la terenul aferent cladirii domiciliului sau se extnide si asupra unui teren mostenit ?

Va multumesc !

"Persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului:
1. Pe cladirea folosita ca domiciliu aflata in proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat si a persoanelor incadrate in gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentantilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat si ai minorilor incadrati in gradul I de invaliditate;
2. Pe terenul aferent cladirii de domiciliu, aflat in proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat si a persoanelor incadrate in gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentantilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat si ai minorilor incadrati in gradul I de invaliditate;
3. Pe mijloacele de transport aflate in proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat, cele pentru transportul persoanelor cu handicap sau invaliditate, aflate in proprietatea sau coproprietatea reprezentantilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat si ai minorilor incadrati in gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;"

In concluzie, nu veti fi scutit de impozit pt terenul mostenit daca nu e aferent locuintei de domiciliu
gi-jane2, moderator