Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot deschide un PFA la 16 ani? Ce alte optiuni am?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot deschide un PFA la 16 ani? Ce alte optiuni am?

Pot deschide un PFA la 16 ani? Ce alte optiuni am? Vreau sa dechid o firma pentru vanzare produse hand-made
OUG 44/2008
art. 8
(1) Pot desfășura activități economice în una dintre formele prevăzute la art. 4 persoanele fizice care:
a) au capacitate deplină de exercițiu, cu excepția membrilor întreprinderii familiale ce nu au calitatea de reprezentant, care trebuie să aibă vârsta de cel puțin 16 ani;
.....

Capacitatea de exerciţiu deplină începe la data când persoana devine majoră. Persoana devine majoră la împlinirea vârstei de 18 ani.