avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot deschide un PFA la 16 ani? Ce alte optiuni am?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot deschide un PFA la 16 ani? Ce alte optiuni am?

Pot deschide un PFA la 16 ani? Ce alte optiuni am? Vreau sa dechid o firma pentru vanzare produse hand-made
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:58, 10 Iulie 2023
OUG 44/2008
art. 8
(1) Pot desfășura activități economice în una dintre formele prevăzute la art. 4 persoanele fizice care:
a) au capacitate deplină de exercițiu, cu excepția membrilor întreprinderii familiale ce nu au calitatea de reprezentant, care trebuie să aibă vârsta de cel puțin 16 ani;
.....

Capacitatea de exerciţiu deplină începe la data când persoana devine majoră. Persoana devine majoră la împlinirea vârstei de 18 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa la 17 ani? decs decs Fiul meu in varsta de 17 ani a inceput sa lucreze la proiecte micute (in domeniul IT), remunerate, pe platforma FIVERR. Care este forma legala prin care poate ... (vezi toată discuția)
Alocatia de stat pentru mama minora claudia41 claudia41 buna seara tutror. art. 3 din normele metodologice de aplicare a OUG 16/2008 este putin confuz. mamele care au peste 16 ani dar nu au implinit 18 ani si ... (vezi toată discuția)
Proiect de lege infiintare firma de persoane de la 16 ani? Maria. L Maria. L Bună ziua, Există un proiect de lege prin care și persoanele de 16 ani să își poată înființa o formă juridica (pfa, srl)? Dacă da, atunci când va ... (vezi toată discuția)