Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legală conectarea video-camerelor condominiului, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legală conectarea video-camerelor condominiului, prin internet, cu locuințele responsabililor?

Bună ziua, Vă rugăm, avem nevoie de o părere legală din partea dumneavoastră privind securitatea supravegherii video. Asociația noastră de Proprietari a instalat recent un sistem de video supraveghere, însă la mai mulți ne-a ridicat un dubiu faptul că acest sistem de înregistrare (depozitat într-o încăpere separată) este totuși conectat printr-un cablu internet cu locuințele unora din responsabili. Redăm textele respective din hotărârea A.P. :
- "Sistemul CCTV [...] va fi dispus în casieria A.P., permanent încuiată și asigurată cu gratie, și conectat la Internet, prin cablu de la ap.22, respectiv de la ap.31
- "La înregistrările video vor avea acces doar cei 6 membri ai C. Ex. atât local cât și ​la distanță, precum și autoritățile competente."
- "Păstrarea cheilor de la cutiile în care sunt dispuse echipamentele de stocare a imaginilor doar de către președintele A.P."
Am întrebat deja la ANSPDCP dar drept răspuns ne-au trimis câteva paragrafe transcrise din RGPD 2016/679 (consultată deja de noi) ce nu aveau nici o indicație concretă pt această suspectă conexiune și acces (birocrati incompetenti).
Vă mulțumim
marioenergodna, utilizator
Posibil sa nu fi formulat reclamatia corespunzator si nu au inteles in ce consta ilegalitatea pe care o presupuneti.

Totusi, exista deja informatii care sa va ajute :
www.avocatnet.ro/articol_491...
"Recomandările autorității privind datele stocate și modul de stocare

În privința accesării datelor stocate, ANSPDCP a făcut în trecut unele recomandări, de exemplu:

-realizarea accesului la camere și la imaginile (înregistrările) stocate să nu se facă prin conexiune la internet;
-accesarea imaginilor stocate să fie efectuată pe bază de user şi parolă;
-orice accesare la imaginile stocate să fie înregistrată într-un fişier de acces (log);
-userul de administrator şi parola să fie în posesia unui număr limitat de persoane (o persoană din cadrul asociaţiei şi -eventual, reprezentantul din partea societăţii care asigură mentenanţa sistemului, dacă asociaţia a apelat la serviciile unei societăţi); dacă există mai mulți utilizatori, fiecare va avea acces pe bază de user și parolă particularizate, cu stabilirea distinctă a drepturilor fiecăruia (de vizualizare, de salvare pe suport extern, etc.);
-utilizatorii trebuie să acceseze numai datele necesare pentru îndeplinirea atribuţiilor de serviciu;
-accesul la imaginile stocate se va face numai în cazul producerii unor evenimente corespunzătoare scopului prelucrării datelor;
-accesul se va face în baza unor cereri scrise şi înregistrate în cadrul asociaţiei, iar toate accesările trebuie evidențiate în log-uri sau registre speciale care să reflecte cel puțin următoarele: identitatea persoanei care a accesat sistemul, data accesării, motivul, dacă accesarea a avut ca rezultat stocarea imaginilor pe suport extern, destinatarii cărora le-a fost înmânat suportul extern;
-stocarea imaginilor se poate realiza doar local, pe DVR; stocarea imaginilor pe suport extern este admisă numai în cazul exercitării dreptului de acces și al depunerii unor reclamații la organele de control abilitate, în cazuri justificate (de exemplu, ca anexă la o plângere penală); în aceste cazuri, se va întocmi proces-verbal de accesare și înmânare a înregistrărilor către respectivii destinatari, semnat de aceștia și de asociație."

Puteti sa reveniti cu detalii la ANSPDCP.
latka, moderator

Posibil sa nu fi formulat reclamatia corespunzator si nu au inteles in ce consta ilegalitatea pe care o presupuneti.

Totusi, exista deja informatii care sa va ajute :
www.avocatnet.ro/articol_491...
"Recomandările autorității privind datele stocate și modul de stocare

În privința accesării datelor stocate, ANSPDCP a făcut în trecut unele recomandări, de exemplu:

-realizarea accesului la camere și la imaginile (înregistrările) stocate să nu se facă prin conexiune la internet;
-accesarea imaginilor stocate să fie efectuată pe bază de user şi parolă;
-orice accesare la imaginile stocate să fie înregistrată într-un fişier de acces (log);
-userul de administrator şi parola să fie în posesia unui număr limitat de persoane (o persoană din cadrul asociaţiei şi -eventual, reprezentantul din partea societăţii care asigură mentenanţa sistemului, dacă asociaţia a apelat la serviciile unei societăţi); dacă există mai mulți utilizatori, fiecare va avea acces pe bază de user și parolă particularizate, cu stabilirea distinctă a drepturilor fiecăruia (de vizualizare, de salvare pe suport extern, etc.);
-utilizatorii trebuie să acceseze numai datele necesare pentru îndeplinirea atribuţiilor de serviciu;
-accesul la imaginile stocate se va face numai în cazul producerii unor evenimente corespunzătoare scopului prelucrării datelor;
-accesul se va face în baza unor cereri scrise şi înregistrate în cadrul asociaţiei, iar toate accesările trebuie evidențiate în log-uri sau registre speciale care să reflecte cel puțin următoarele: identitatea persoanei care a accesat sistemul, data accesării, motivul, dacă accesarea a avut ca rezultat stocarea imaginilor pe suport extern, destinatarii cărora le-a fost înmânat suportul extern;
-stocarea imaginilor se poate realiza doar local, pe DVR; stocarea imaginilor pe suport extern este admisă numai în cazul exercitării dreptului de acces și al depunerii unor reclamații la organele de control abilitate, în cazuri justificate (de exemplu, ca anexă la o plângere penală); în aceste cazuri, se va întocmi proces-verbal de accesare și înmânare a înregistrărilor către respectivii destinatari, semnat de aceștia și de asociație."

Puteti sa reveniti cu detalii la ANSPDCP.

Dacă observați, multe sunt recomandări (de bun simțdealtfel), care indica faptul ca responsabilitate unui regulament suficient de strict în privința accesării datelor din acel sistem cade în sarcina proprietarilor din asociatie, pentru a nu se transforma intr-un " Big Brother" show.
latka, moderator