avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Imi puteti explica simplu ce inseamna cand o firma ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Imi puteti explica simplu ce inseamna cand o firma intra/declara ...

Imi puteti explica simplu ce inseamna cand o firma intra/declara insolventa totala ?
Daca se intra in aceasta procedura inseamna ca datoriile vor fi sterse complet ?
Cam cat dureaza un proces pentru declarare insolventa totala, in medie?
Ultima modificare: Duminică, 16 Iulie 2023
annnamm, utilizator
Cel mai recent răspuns: GRINSOLV IPURL , Practician in insolventa 19:57, 3 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, starea de insolvabilitate presupune o stare de incapacitate de plati. In cadrul insolventei, societatea se poate reorganiza si sa inceapa sa faca plati dupa un program stabilit sau poate intra in faliment, situatie in care datoriile vor fi “sterse”. Intrarea in insolventa se dispune de judecatorul sindic la primul termen de judecata, mai departe cursul procesului va depinde si de conduita partilor. Creditorii trebuie sa se inscrie la masa credala.
Deci fie ca se face un plan de redresare sau se intra in faliment, datoriile nu vor fi sterse cpmplet, tot va trebui sa se plateasca creditorilor o suma anume.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca societatea intra in faliment, datoriile nu se mai platesc
Se poate declara falimentul mediat in instanta sau este obligatoriu sa se faca un plan de redresare ?
Se poate declara si imediat in functie de rapoarte cu privire la situatia economico-financiara a sc.

Alte discuții în legătură

Faliment societati teodora g teodora g o societate care este in faliment poate fi considerata ca este in stare de insolventa? (vezi toată discuția)
Diferenta intre termenii insolventa-faliment-procedura simplificata a insolventei. simonapopbarnescu simonapopbarnescu Buna ziua, va rog lamuritima in ceea ce priveste acesti termeni ce au in comun si care este diferenta? Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Insolventa/faliment negrila negrila cum e cu procedura insolventei, dar cu procedura falimentului? se confunda, e una si aceeasi, e una in prelungirea alteia,sau doua lucruri diferite? nu vreau ... (vezi toată discuția)