avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale insolventa/faliment
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

insolventa/faliment

cum e cu procedura insolventei, dar cu procedura falimentului?
se confunda, e una si aceeasi, e una in prelungirea alteia,sau doua lucruri diferite?
nu vreau legi sau articole, o explicatie clara daca se poate.
va multumesc,
nu am timp sa citesc legi
Cel mai recent răspuns: negrila , utilizator 14:55, 23 Februarie 2010
insolventa- este acea stare a patrimoniului debitorului care se caracterizeaza prin insuficienta fondurilor banesti disponibile pentru plata datoriilor exigibile: a) insolventa este prezumata ca fiind vadita atunci cand debitorul, dupa 30 de zile de la scadenta, nu a platit datoria sa fata de unul sau mai multi creditori; b) insolventa este iminenta atunci cand se dovedeste ca debitorul nu va putea plati la scadenta datoriile exigibile angajate, cu fondurile banesti disponibile la data scadentei.

faliment-este procedura de executare silita ce vizeaza toate bunurile debitorului aflat in imposibilitate de plata a datoriilor exigibile cu sumele de bani disponibile.


DEFINITII,SPER CA AVETI TIMP SA LE CITITI!!!!!
la intrebarea mea se cerea un raspuns prin comparatie, dar ma rog, multumesc
Corecta observatia, dar cursuri de drept se fac doar la facultate.
Scuze pentru sarcasmul enuntului enterior.
sarcasmul enuntului anterior nu ma atinge, asteptam un raspuns de la o persoana in masura sa-mi raspunda.
Cu siguranta lege 85/2006, daca o cititi, va raspunde intrebarilor dvs. Numai bine!

Alte discuții în legătură

Reorganizare judiciara stavar stavar daca un srl a intrat in reorganizare judiciara aprobata de tribunalul comercial isi mai poate desfasura activitatea?ce inseamna de fapt reorganizare judiciara? ... (vezi toată discuția)
Intrare in insolventa - debitor Bisca Bisca Buna. Este vorba de 2 asociati care nu se mai inteleg pentru a continua afacerea. Datorile de la finante (20000)nu depasesc 40.000. Punctele de lucru sunt ... (vezi toată discuția)
Informații Stef1969 Stef1969 Care sânt situațiile în care un SRL poate declara faliment (vezi toată discuția)